Ads[no]

Ads[no]

16 Ocak 2017

Moskova Devlet Üniversitesi'nde Kürtçe eğitimi

Rusya'nın başkentinde bulunan Moskova Devlet Üniversitesi Asya dilleri Fakültesi, bu yıl ilk defa Kürtçe öğretimine başladığı ve öğrencilerin ilk diplomalarını aldığı belirtildi.


3 ay süren Kürtçe dil eğitiminin verildiği branşta 12 Rus ve farklı uyruklardan öğrenci ilk diplomalarını almaya hak kazandı.

Kürtçeyi sevdikleri için öğrendiklerini belirten öğrencilerin yanı sıra Üniversite yöneticileri Kürtçe dil eğitiminin başlatılmasının siyasi ve kültürel boyutuna değiniyorlar.

Üniversite Rektörü İgor Milakhini, Kürtçeyi de Asya dilleri bünyesinde öğretim müfredatına katmalarının sebebini, gelişen siyasi ilişkiler ve Kürtçe'nin dünyada görmüş olduğu rağbetten kaynaklandığını belirtti.

“Kürtlerin yıllardır koruduğu dilleri ve kültürlerinin öğrenilmesinin gerekliliğini de bunu gerçekleştirmemizin sebepleri arasına koyabiliriz. Bu bağlamda uzmanları ve Rus vatandaşlarını Kürtçeye aşina etmek için böyle bir yola başvurduk” diye konuştu.


Kürtçeyi öğrenen öğrenciler de bu gelişmeden memnun kaldıklarını belirterek “Zira Kürtçeyi öğrenmek için artık yurtdışına çıkmamıza gerek yok” diyorlar.

Öğrencilerden biri olan Aleksandra, Moskova’da yaşadığını, Kürtçeyi sevdiğini ve bu yüzden iki lehçesini öğrendiğini belirtirken bir diğer öğrenci ise, bir üniversitede okurken aynı zamanda Moskova Devlet Üniversitesi’nde Kürtçeyi de öğrendiğini ve Kürdistan’a ders kitapları göndermek istediğini söyledi.

Kürtçe branşından Dr. Vedim Makarenka ise, bu çalışmaların Kürtlerin mücadeleleri sonucu elde ettikleri kazanımlarla bağlantılı olduğunu vurgulayarak “Irak’ta Kürtler büyük kazanımlar elde etmiş durumdalar. Suriye ve Türkiye’deki Kürtler hakları için mücadele yürütmektedirler. Bu açıdan Rusya, Kürt dili ve edebiyatına önem verip öğretiyor. Rusya, Kürtleri kendisine yakın görüyor ve Orta Doğudaki bütün Kürtler Rusya’nın Orta Doğu siyasetini olumlu karşılamışlar, Rusya’da hakeza” diye belirtti.
Moskova Devlet Üniversitesi'nde Kürtçe eğitimi Reviewed by ZEReditor II on 16.1.17 Rating: 5 Rusya'nın başkentinde bulunan Moskova Devlet Üniversitesi Asya dilleri Fakültesi, bu yıl ilk ...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.