Moskova'da 'Demokratik Federalizm' tartışıldı

Moskova Toplantısı’na katılan PYD'li heyetin, Cenevre görüşmelerinde Suriye krizinin çözümü için 'Demokratik Federalizm' projesinin değerlendirilmesi ve muhaliflerden bir heyetin oluşturulması önerisinde bulundu.


PYD Fransa Temsilcisi Halit İsa ve Abdulselam Ali’den oluşan Demokratik Özerklik Yönetim heyeti, dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan, Moskova Toplantısı'na katılmaları için resmi bir davet aldı.

Halit İsa, toplantıda yapılan tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsa, "Toplantıda, Astana’yı ve yapılacak olan 4’üncü Cenevre toplantısına katılım sağlama yönünde tartışmalarda bulunduk" dedi.

Demokratik Özerk Yönetim heyeti, Rusya’ya toplantı kurallarının bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkında bir ön belge sunduklarını aktardı.

Rusya ise, Suriye halklarının çıkarları ekseninde projenin tartışılabileceğini belirtti.


'Kuzey Suriye Federasyonu Toplumsal Sözleşme' taslağının bir kopyasını da Rus yetkililere veren heyet, görüşmede Demokratik Özerklik ve Kuzey Suriye Federasyonu projesine dair görüşlerini aktardı.

Heyet, Rojava ve Kuzey Suriye halklarının temsilcilerinin de görüşmelerde yer alması gerekliliğine vurgu yaptı.

Halit İsa, Rojava ve Kuzey Suriye halklarının temsilcilerinin de görüşmelerde yer alması halinde başarılı bir Cenevre sürecine imza atılacağını ve  2254 sayılı karar çerçevesinde Suriye’deki krizden çıkış için bir yol haritası belirleneceğini belirtti. (ANHA)