Mesud Barzani ile Binali Yıldırım'ın görüşmesi sona erdi

Başkan Mesud Barzani ile Başbakan Binali Yıldırım, Kürdistan Başbakanlık Ofisi'nde bir araya geldi.


İki liderin yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısıyla gazetecilerin sorularına yanıt verildi. Barzani ve Yıldırım ortak basın toplantısında Kürdistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Başkan Barzani, bölgede yürütülen IŞİD'le mücadelede iki ülkenin birbirine destek olması gerektiğini söyledi.

"Terör hepimizin ortak sorunu. Teröristlere karşı koymak hepimizin görevi bunun için hepimizin birbirimize destek olması gerekiyor. Tüm alanlarda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz." diyen Başkan Barzani, Türkiye'nin ziyaretinin memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Başkan Barzani, konuşmasının devamında Türkiye Hükümeti ve Türkiye Halkı'na teşekkürlerini dile getirdi.

Basın toplantısında konuşan Binali Yıldırım'ın konuşmasında bazı satır başları şöyle:

"FETÖ İçin Verdiğiniz Destek İçin Teşekkürler"

"Erbil'deki FETÖ okullarının kapatılması konusunda verdiğiniz desteğe teşekkür ediyorum. Bizim buradaki hassasiyetimiz çok açık; öğrencilerin zarar görmemesi ama bunların sahibi, yöneticisi olan terör örgütü elemanlarının tasfiye edilmesi."

PKKve Şengal konusu

"PKK'nin ülkemize gerçekleştirdiği saldırılar asla kabul edilemez. Bu konuda gereken neyse hepsi sonuna kadar yapılacak. Bu terör örgütünün batıya doğru yayılması, Şengal bölgesinde yuvalanması da asla ve asla kabul edeceğimiz bir şey değildir."

"Bu bir güvenlik meselesidir. Sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda sizin de güvenlik meselenizdir. Merkezi Hükümetin de aynı şekilde bir güvenlik meselesidir. O bakımdan burada müşterek bir çalışmaya ihtiyaç var. Bunu Avrupalı ve Amerikalı dostlarımıza da anlatıyoruz."

"PKK eşittir PYD eşittir YPG"

"PYD'nin Suriye bölgesinde 'oldu bittiler' yapmasına da asla rıza gösteremeyiz. Orada yaşayan Peşmergeleri, Arapları yerinden yurdundan ettiler, adeta bir işgal içerisine girdiler.

Tabii adını ne kadar değiştirirse değiştirsin bunların ne yaptıklarını biliyoruz. Bunlar PKK'dan türemiş. İsim değiştirerek işin esasını değiştiremezsiniz. PKK eşittir PYD eşittir YPG." (K24)