Mesrur Barzani'den Fransız heyete: Bağımsız Kürdistan Ortadoğu'nun güvenlik teminatı olacak

Mesrur Barzani, Fransa’nın Irak Büyükelçisi Dr. Marc Bariti ve Erbil Başkonsolosu Dominic Mas’ın da aralarında olduğu Fransız heyeti kabul etti.


Kürdistan Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani, Kürtler'in Musul operasyonu çerçevesinde Peşmerge ve Irak Ordusu tarafından IŞİD’ten kurtarılan alanların geleceği ve güvenliği ile ilgili tartışmalara katılması gerektiğini söyledi.

Erbil’de Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Marc Barety ve Erbil Başkonsolosu Dominique Mass’ı kabul eden Mesrur Barzani, Kürdistan ile Fransa’nın tarihi ilişkilerine vurgu yaparak Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın geçtiğimiz haftalarda IŞİD’le savaşın başlamasından bu yana Kürdistan’a yaptığı ikinci ziyaretin bu tarihi ilişkinin güçlenmiş şekilde devam ettiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Fransa’nın Kürdistan’ın savaştan dolayı ihtiyaç duyduğu askeri yardımları ve yaralı Peşmergelerin tedavisinde göstermiş olduğu insani duruşun önemine de vurgu yapan Mesrur Barzani, Kürdistan halkının meşru hakkı olan bağımsızlık istemini Bağdat ile barışçıl yöntemlerle gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Güvenlik Konseyi Müsteşarı, "Kürt halkının doğal haklarına kavuşması ve bağımsızlığını elde etmesi bölgenin refahı ve güvenliğinin teminatı olacaktır" dedi.

Görüşmede Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Marc Barety ise Fransa ile Kürdistan’ın var olan tarihi ilişkilerinin güçlenerek ve genişleyerek devam emesinin her iki ülkenin yararına olduğunun altını çizerek Fransa’nın Kürdistan halkına yardım ve desteklerinin kesintisiz devam edeceğini söyledi.