Odatv sıkıştırdı; Mehdi Eker, 'Kürdistan' ifadesi için Rudaw'ı suçladı!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Rudaw’a verdiği röportajda kullandığı "Kürdistan" ifadesine ilişkin Odatv’ye açıklamalarda bulundu.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Rudaw’a verdiği röportajda geçen “Kürdistan” kelimesine dair Odatv’ye açıklamalarda bulundu.

Röportajda, Mehdi Eker’in 'Güneydoğu' yerine 'Kürdistan' ifadesini kullanması yer alıyordu. Bu durumdan haber çıkaran Odatv, Mehdi Eker ile buluştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Odatv’ye yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Ben Rudaw TV’den Kemal Avcı’ya Kürtçe röportaj verdim. Orada ‘Irak’ın Bölgesel Yönetimi’ni kastettim. Ancak Rudaw, Türkçeye çevirirken hata yapmış; düzeltecekler. Benim Türkiye’nin Güneydoğusunu ‘Kürdistan’ diye nitelemem söz konusu olmaz.”


Rudaw, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’in verdiği röportajın Türkçesini resmi sitelerinde yayımlamıştı. Söz konusu röportajdaki “Kürdistan” ayrıntısına Odatv dikkat çekmiş ve sayfalarına taşımıştı.

Rudaw, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, barış sürecini buzdolabına kaldırdıklarını söylemişti. Süreç ne zaman buzdolabından çıkarılacak? Bir daha başlama ihtimali var mı?” şeklindeki soruya Mehdi Eker’in yanıtını okurlarıyla şöyle paylaştı:

“Kürtler vatandaşımızdır. Kürtlerin devleti Türkiye’dir. Hükümetimiz ve partimiz en başından beri hiçbir zaman Kürtlerle Türkleri diğerlerini birbirinden ayırmamıştır. Demokrasiyi gelişitirip kişilerin temel hak ve hukukunu artırmak, vatandaşlarımızı daha da memnun edecektir. İsteğimiz burdur. PKK bunu istemiyor, savaş istiyor. PKK kandan besleniyor. Kan ne kadar akarsa o kadar güçleniyorlar. Böyle olmasalardı 4 - 5 yıl önce huzur gelmişti, bahar çiçekleri açmıştı. Kürdistan’da kızlar, erkekler, bütün halk, herkes umutluydu. Barış çiçekleri açmıştı ama onlar üzerlerine kan döktüler.

Bu sorunun barışçıl şekilde çözülmesini istemediler. Birileri onların kulağına, “Bu hükümeti düşüreceğiz” diye fısıldadı. Silahlarınızı Türkiye’den çıkarmayın dediler. Onlar da yıktılar. Onları dinlediler. Onlar kim, herkes biliyor. 2013 Mayıs ayında İstanbul’da Gezi Parkı’nı bahane ederek kim yıktıysa, ilk kıvılcımı kim çaktıysa, o çadırları kim yaktıysa onlar. Sonra kim Türkiye kentlerini yıktı Kobani bahanesiyle? PKK. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki dört taraftan Kürtler, Türkler, Araplar, Acemler, Şiiler, Sünniler, Ortadoğu’daki herkes hedefte. Kim onları öldürüyor? Bir IŞİD, iki PKK. Suriye’de de PYD/YPG. Ve FETÖ. O da onlarla ortak. Birlikte çalışıyorlar.”
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler