Ads[no]

Ads[no]

29 Ocak 2017

Maliki: Kürtler bağımsızlık istemiyor

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan eski Başbakan Nuri Maliki, Kürtlerin bağımsızlık istemediğini iddia etti.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski Başbakan Nuri Maliki, dün bir televizyon programına yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nde gündeme getirilen bağımsızlık meselesinin sadece siyasi bir baskıdan ibaret olduğunu iddia ederek, “Bazıları Kürdistan Bölgesi’ndeki iç meseleleri Bağdat’a taşıma peşinde. Kürtler bağımsızlıktan yana değil, hak ve refah istiyorlar” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarının Bağdat tarafından kesilmesine ilişkin Maliki, “Bütçe yasasında Kürt memur maaşları diye bir madde yok ama Kürdistan Bölgesi’nin bütçede payı var. Erbil petrol anlaşmasına sadık kalmadı bu yüzden de bütçe gönderilmedi. Kürdistan Bölgesi’ndeki memurlara Basra petrol gelirinden maaş verilsin, diğer yandan onlar kendi petrolünü satsın, böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

Musul’un IŞİD’den sonrası durumu hakkında ise Maliki, “Musul’da sınır hakimiyetinde IŞİD öncesine dönülmeli. Musul’un bazı bölgeleri şu an Irak Ordusu’nda değil. Ben uyardım, Musul’da gelecek, IŞİD döneminden daha da kötüye gidebilir” şeklinde konuştu.

Maliki, Kürdistan Bölgesi’ni kastederek, “Musul ve etrafında petrol çok. Türkiye Irak toprağına göz dikmiş durumda. Irak içerisindeki bazı taraflar tam da buna hizmet ediyor” dedi.

Sözlerinin devamında eski ABD Başkanı Barack Obama’ya suçlamalarda bulunan Maliki, John Kerry dönemindeki dış siyaseti “başarısız” olarak yorumlayarak şöyle konuştu:

“IŞİD söylenildiği gibi bir boşluktan oluşmadı. ABD, Sovyetler Birliği’nin karşısına Afganistan’da Taliban’ı nasıl çıkardıysa, aynı şekilde Obama yönetimi Başbakanı Maliki olan hükümeti kovmak için IŞİD’i yarattı. Bu sözler Trump ve birkaç Amerikalı yetkilinin sözleridir ki bunu kongrede de dile getirdiler.”
Maliki: Kürtler bağımsızlık istemiyor Reviewed by ZEReditor II on 29.1.17 Rating: 5 Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan eski Başbakan Nuri Maliki, Kürtlerin bağımsızlık istemediğini ...

3 yorum:

  1. Boşuna yorma çeneni İran piyonu Maliki bey. Kurdler ne istediklerini biliyorlar ve sana sormazlar. Bağımsızlık bizim bin yıllık hasretimizdir. Çok şehid verdik bunun için.

    YanıtlaSil
  2. adam haklı kürtler devamlı satılıyor

    YanıtlaSil
  3. Malîkî yew Erebek o. Çira kurdan vera ho xeber dano û kurdan ra cewabek / bersîvek nêgeno. No hal egîtîyê Malîkî ra yeno, yan kemaney Kurdan ra yeno ra ?

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.