Kurtulmuş'tan Trump'ın kararına tepki; Vize kararı rencide edici

Donald Trump'ın 7 ülke vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklayan ve ayrıca ABD'de bulunan bu 7 ülke sığınmacılarının da sınır dışı edilmesini öngören kararına ilişkin tepkiler sürüyor.


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yedi Müslüman ülkeye vize yasağı koyulmasına ilişkin yaptığı açıklamada "Amerika gibi bütün farklı dinleri ve etnik grupları bir arada bir kapta eriten bir millet olarak bilinen bir ülkede, bu kararın alınması son derece rencide edicidir. Doğru değildir" dedi.

Daha önce Başbakan Binali Yıldırım'ın da "Duvarları yükselterek bu işi çözemeyiz" açıklamasının sorulması üzerine, kararın gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bunu kabul etmek mümkün değil. Maalesef bu kararın arkasında son zamanlarda özellikle Batı dünyasında artan İslamofobiyanın, göçmen karşıtlığının, yabancı düşmanlığının çok büyük payı olduğunu düşünüyorum. Amerika gibi bütün farklı dinleri ve etnik grupları bir arada bir kapta eriten bir millet olarak bilinen bir ülkede, bu kararın alınması son derece rencide edicidir. Doğru değildir. Gerçekten de insanlar arasında ayrımcılık oluşturan bir karardır. Bu kararı düzelteceklerini ümit ediyorum." dedi.