Kürtler'den Hıristiyanlığa geçen "Noel" geleneği devam ediyor

Kürdistan halkı arasında Kürt Kral Mirdad'ın doğum günü olarak kutlanan, daha sonra Kürtlerden Hıristiyanlığa Noel olarak geçen SERSAL kutlama geleneği devam ediyor. Bu kadim Sersal geleneği  modern çağda devletsiz oldukları için rahatça yağmalanan Kürt kültüründendir.

Not: Bölgenizde bu gelenek varsa, lütfen yorum bölümüne detaylı yazın. Bölge ismini yazmayı unutmayın.

Harvard Üniversitesi'den Prof. Dr. Mehrdad R. Izady'nin verdiği bilgilere göre bu Kürt bayramı tüm Avrupa'da yayılmış, günlerce kutlanıyordu. Hıristiyan din alimleri bunu "Kültürel asimilasyon" olarak değerlendirip önüne geçemeyince "İsa'nın doğum günü' olarak kutlama kararı aldı. Türk Hükümeti'nin Newroz'u engelleyemeyince "Ergenekon bayramı" olarak tanıtma girişimi buna canlı bir örnek olarak verilebilir.

Kürdistan'ın Botan bölgesinde çocuklar evleri dolaşıp koro halinde iyi temennilerde bulunup şeker toplarken, başka bölgelerde farklı etkinlikler düzenleniyor.

Çocuklar koro olarak mesela şöyle der: "Serê salê binê salê, Xwedê kurekê bide vê malê, Amîn!" (Bedel Boseli / Zernews.com)
------------------
Bunun yanı sıra Urfa’nın Siverek ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Üstüntaş kırsal mahallesinde bir grup mahalle sakini, unutulmaya yüz tutmuş bin yıllık ‘Serê salê’ (yılbaşı) geleneğini yaşatmak için etkinlik düzenledi.

Her yıl 25 Aralık ile 13 Ocak tarihleri arasında düzenlenen geleneksel yöresel yeni yıl geleneğinde bir araya gelen gençler, sopalarla tenekelere vurarak ev sahiplerine geldiklerini haber veriyor. Kapıya gelen ev sahibine mani söyleyen grup, hediye talebinde bulunuyor.

Serê salê grubu yerel dillerde söyledikleri manilerle hane halkı için iyi dileklerde bulunarak, çocuğu olmayanlara evlat, evlenme çağındaki kız ve erkeklere hayırlı kısmet diliyor.

Cübbe giydirilen ve köse olarak adlandırılan grup liderinin taleplerini ev sahiplerine ileten gençler, bazen koyun talep ederken, yapılan sıkı pazarlıkların ardından horoz ve tavuk alarak evden ayrılıyor.

Etkinlikte zorluk çıkaran veya hediye vermemekte direnen ev sahibi ise zor kullanılarak yâda pazarlık sonucu ikna ediliyor.

Gece saatlerinde yapılan etkinlikte, grup dışından toplanan bazı kişiler, pusu kurarak gurup lideri Köse’yi kaçırmaya çalışması ise eğlenceli dakikalar yaşatıyor.

Gece boyu süren etkinliğin sonunda toplanan gıdalar ve hediyeler, grup tarafından pişirilerek yeniyor.

Geleneğin tam tarihini bilmediklerini söyleyen mahalle sakini Abdurrahman Bayraktar geleneğin unutulmaması için her yıl düzenlediklerini belirtti. Bayraktar, “Bu bizim çok eski bir geleneğimizdir, böyle gelenekleri insanlarımız özelikle gençlerimiz unutmuş durumda. Daha önce dedelerimiz ve ninelerimiz bunları yapıyordu. Bizde şimdi bunu devam ettirmeye çalışıyoruz. Onun için bir gurup gençlerle evleri dolaşarak, tavuk, horoz, hindi ve para gibi şeyler topladık ve arkadaşlarla yiyeceğiz. Umarım bu gibi geleneklerimiz unutulmaz” diye konuştu. (Siverekname)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler