Ads[no]

Ads[no]

17 Ocak 2017

Kürtler Astana'ya gidiyor!

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya, İran ve Türkiye'nin garantörlüğünde yapılacak olan Suriye görüşmelerine 3 Kürt temsilcisi katılacak.


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkan Yardımcısı ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyesi Abdulhakim Beşar, Astana görüşmelerine davet edildiklerini açıkladı.

Abdulhakim Beşar, 9 Ocak’ta  Ankara’da yapılan istişare toplantısından sonra Türkiye Hükümeti yetkilileri tarafından Astana’daki görüşmelere davet edildiğini belirtti.

Abdulhakim Beşar’ın yanı sıra görüşmelere muhalefet heyeti içinde ENKS Başkanı İbrahim Bıro ve Avukat Derviş Mirkan da katılacak. Derviş Mirkan, “danışman” sıfatıyla görüşmelerde yer alacak.

Muhalefet heyeti içinde yer alacaklarına dikkat çeken Beşar, “Görüşmelerde siyasi sorunlar da konuşulursa Kürt meselesini gündeme getireceğiz” dedi.

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) da bulunduğu Suriyeli muhalif grupların büyük bir kısmı, Ankara'da yapılan toplantı sonucunda görüşmelere katılma kararı almıştı.

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda Suriye Ordusu ile silahlı muhalif gruplar arasında yapılan ateşkes, 29 Aralık 2016’da yürürlüğe girmişti.

Ateşkes, IŞİD ve El Nusra gibi örgütleri kapsamıyordu.

Türkiye, PYD'nin görüşmelere katılmasına karşı çıkıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana görüşmelerine ABD’yi de davet edeceklerini belirterek, “Rusya, Türkiye ve İran imzalanan ateşkes anlaşmasının garantörleri olarak Astana’da düzenlenecek görüşmelere BM ve ABD’nin yeni yönetiminin temsilcilerini davet etmeyi doğru buluyoruz” dedi.
Kürtler Astana'ya gidiyor! Reviewed by ZEReditor II on 17.1.17 Rating: 5 Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya, İran ve Türkiye'nin garantörlüğünde yapılacak olan ...

2 yorum:

  1. Ben bir kürt olarak astanaya katılıanların hiç birisini ne tanırım nede itibar ederim oradakilerin hepsi birer fitneden zuhur olmuşlar barışıda kendi menfaatlarına göre anlaşırlar büyük fitneci akplilerin türkiyedeki kürdleri bir birine düşürdüğü gibi ynk ile kdp lileri birbirine düşürdüğü gibi şimdide pyd ile enks lileri bir birine düşürdü

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.