Kürtler Astana'ya gidiyor!

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya, İran ve Türkiye'nin garantörlüğünde yapılacak olan Suriye görüşmelerine 3 Kürt temsilcisi katılacak.


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkan Yardımcısı ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) üyesi Abdulhakim Beşar, Astana görüşmelerine davet edildiklerini açıkladı.

Abdulhakim Beşar, 9 Ocak’ta  Ankara’da yapılan istişare toplantısından sonra Türkiye Hükümeti yetkilileri tarafından Astana’daki görüşmelere davet edildiğini belirtti.

Abdulhakim Beşar’ın yanı sıra görüşmelere muhalefet heyeti içinde ENKS Başkanı İbrahim Bıro ve Avukat Derviş Mirkan da katılacak. Derviş Mirkan, “danışman” sıfatıyla görüşmelerde yer alacak.

Muhalefet heyeti içinde yer alacaklarına dikkat çeken Beşar, “Görüşmelerde siyasi sorunlar da konuşulursa Kürt meselesini gündeme getireceğiz” dedi.

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) da bulunduğu Suriyeli muhalif grupların büyük bir kısmı, Ankara'da yapılan toplantı sonucunda görüşmelere katılma kararı almıştı.

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda Suriye Ordusu ile silahlı muhalif gruplar arasında yapılan ateşkes, 29 Aralık 2016’da yürürlüğe girmişti.

Ateşkes, IŞİD ve El Nusra gibi örgütleri kapsamıyordu.

Türkiye, PYD'nin görüşmelere katılmasına karşı çıkıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana görüşmelerine ABD’yi de davet edeceklerini belirterek, “Rusya, Türkiye ve İran imzalanan ateşkes anlaşmasının garantörleri olarak Astana’da düzenlenecek görüşmelere BM ve ABD’nin yeni yönetiminin temsilcilerini davet etmeyi doğru buluyoruz” dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler