Ads[no]

Ads[no]

22 Ocak 2017

Kürdistan Halkı 'yek vücut' bağımsızlık için Bağdat'a gidiyor; Kürt, Türkmen, Keldani ve Asuri...

5 parti (KDP, YNK, Goran, Yekgırtu, Komel), Türkmen, Keldani, ve Asuriler'den oluşan bir heyet, Bağdat'a 'Bağımsız Kürdistan'ı görüşmeye gidiyor.


Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu), Kürdistan İslami Topluluk (Komel), Türkmen, Keldani ve Asuriler’den oluşan bir heyet, bağımsızlık konusunu konuşmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat’a gidiyor.

Rudaw’a konuşan KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed, “Gelecekte bu ülkenin nasıl yönetileceğinin konuşulması gerekiyor. Biz hem özerklikle hem de federal yönetimle bu ülkede, birlikte yaşayamadık. Peki şimdi nasıl olacak?” dedi.

Mahmud Muhammed, "Biz iki ayrı hükümet ve iki iyi komşu olunabilir diyoruz. Heyet bağımsızlığı konuşmak için Bağdat’a gidiyor" bilgisini aktardı.

YNK Politbüro üyesi Sadi Ahmet Pire, "Heyet her beş siyasi partiden oluşuyor ayrıca Keldani, Asuri ve Türkmenlerin de birer temsilcisi olacak" ifadesini kullandı.

Söz konusu heyetin oluşturulmasına yönelik kararın, KDP ve YNK’nin gerçekleştirdiği son toplantıda alındığı belirtildi.

Başkan Mesud Barzani ve ardından Başbakan Neçirvan Barzani’nin Bağdat’a yaptığı son ziyarette, bağımsızlık konusunu yetkililere aktarılmış ancak oluşturulan bu ortak heyet, dosyayı Erbil ve Bağdat arasında yeni bir müzakere konusu olarak masaya yatırmaya gidiyor. (Rudaw)
Kürdistan Halkı 'yek vücut' bağımsızlık için Bağdat'a gidiyor; Kürt, Türkmen, Keldani ve Asuri... Reviewed by ZEReditor II on 22.1.17 Rating: 5 5 parti (KDP, YNK, Goran, Yekgırtu, Komel), Türkmen, Keldani, ve Asuriler'den oluşan bir heye...

1 yorum:

  1. Cok onemli bir surec, iyi bir sonucun ortaya cikmasi Kurtlerin birligine baglidir.

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.