Kürdistan Halkı 'yek vücut' bağımsızlık için Bağdat'a gidiyor; Kürt, Türkmen, Keldani ve Asuri...

5 parti (KDP, YNK, Goran, Yekgırtu, Komel), Türkmen, Keldani, ve Asuriler'den oluşan bir heyet, Bağdat'a 'Bağımsız Kürdistan'ı görüşmeye gidiyor.


Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu), Kürdistan İslami Topluluk (Komel), Türkmen, Keldani ve Asuriler’den oluşan bir heyet, bağımsızlık konusunu konuşmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat’a gidiyor.

Rudaw’a konuşan KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed, “Gelecekte bu ülkenin nasıl yönetileceğinin konuşulması gerekiyor. Biz hem özerklikle hem de federal yönetimle bu ülkede, birlikte yaşayamadık. Peki şimdi nasıl olacak?” dedi.

Mahmud Muhammed, "Biz iki ayrı hükümet ve iki iyi komşu olunabilir diyoruz. Heyet bağımsızlığı konuşmak için Bağdat’a gidiyor" bilgisini aktardı.

YNK Politbüro üyesi Sadi Ahmet Pire, "Heyet her beş siyasi partiden oluşuyor ayrıca Keldani, Asuri ve Türkmenlerin de birer temsilcisi olacak" ifadesini kullandı.

Söz konusu heyetin oluşturulmasına yönelik kararın, KDP ve YNK’nin gerçekleştirdiği son toplantıda alındığı belirtildi.

Başkan Mesud Barzani ve ardından Başbakan Neçirvan Barzani’nin Bağdat’a yaptığı son ziyarette, bağımsızlık konusunu yetkililere aktarılmış ancak oluşturulan bu ortak heyet, dosyayı Erbil ve Bağdat arasında yeni bir müzakere konusu olarak masaya yatırmaya gidiyor. (Rudaw)