Kerkük Valisi Irak Cumhurbaşkanı İle Görüştü; İşte Detaylar!

Kerkük valisi Necmeddin Kerim, Irak'ın Hawija'yı (Havice) IŞİD'den kurtarmak için harekete geçmesini istedi.

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, bugün (10 Ocak Salı günü) Kerkük'ün durumu, Kerkük bütçesi ve yerinden olmuş mültecilerin kendi illerine geri gönderilmesi konularında görüşmek üzere Kerkük valisi Necmettin Karim ile bir araya geldi.

Necmettin Kerim, Irak hükümetinden, Hawija'yı kurtarma çabalarını hızlandırmasını istedi. Kerim "Ancak bu şekilde yerinden olmuş insanlar evlerine dönebilir" dedi.

Kerim, "Yerinden edilmiş mültecilerin Diyala ve Salahaddin bölgelerine dönmesi için de çaba sarf edilmesi gerektiğini" söyledi.

Kerkük şehri ile ilgili olarak vali, Irak hükümetinin kent ekonomisi ve hizmetlerini canlandırmak için çalışması gerektiğini ve "Federal hükümet [Irak] bütçesini vilayetlerin geliştirilmesi için harcaması gerektiğini" söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Kerkük sakinlerinin daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu anladığını ve destek için çaba harcayacağını söyledi.

Kerkük'ün yaklaşık 50 km güneybatısındaki Hawija (Havice) Kenti, 2014'te IŞİD militanlarının kontrolüne geçti, IŞİD'in güçlü bir kalesidir. Hawija'nın yaklaşık 245.000 nüfusu var ve çoğunlukla Sünni-Müslüman yaşıyor. Zamanında Saddam Hüseyin dışarıdan Arap nüfusunu buraya yerleştirmişti. Kent halkı IŞİD'e gönüllü destek veriyor.