Ads[no]

Ads[no]

14 Ocak 2017

KDP'den 6 Maddelik Açıklama; 2017 Kürdistan Vizyonu!

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Meclisi, aralarında Musul operasyonu ve Kürdistan Bölgesi’nin siyasi sürecinin de bulunduğu 6 maddeden oluşan bir toplantı tutanağı yayınladı.

Kürdistan Başkanı ve aynı zamanda KDP lideri Mesut Barzani başkanlığında başkent Erbil’in Pirmam (Selahaddin) ilçesinde toplantı düzenleyen KDP Başkanlık Meclisi, toplantıda 6 maddelik bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, KDP’nin 2017’nin ilk Başkanlık Meclisi toplantısı olduğu ve yeni yılın gelişiyle kahraman peşmerge, şehit yakınları, tüm partili ve yurtseverlerin yeni yılı kutlandı.

KDP, toplantıda Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi süreç ve Irak’taki etkilerine yönelik 6 maddelik açıklama yapıldı.

Söz konusu 6 madde şöyle:  

1- Musul operasyonu süreci ve Kürdistan Bölgesi’nin katılımı, anlaşma çerçevesinde yapılmıştır. Kent ve çevresinin kurtarılması bölgenin güvenliğinedir.

2- Kürdistan Bölgesi’nin içinde bulunduğu durum; Kürdistan’ın iç sorunlarının çözümü ciddiyetle ele alınmıştır. Özellikle Başkan Barzani’nin siyasi taraflara çağrısı sonrasında KDP heyetinin, Kürdistan’daki siyasi ve azınlık taraflarla diyaloğa geçerek, belirgin bir mekanizma çerçevesinde sorunların çözümü nün uygulamaya geçilerek, Kürdistan’ının içinde birlik ve huzur sağlanması.

3- Bağdat ile ilişkiler; Rejimin yıkılması sonrası Irak’ta uzlaşı esasının silinmesi için planlı bir çaba olduğu görülüyor. Çoğunluğun yönetimi dayatmaya çalışmasıyla öncelikle Kürt ve Kürdistanlılar bundan zarar görüyor. Bu nedenle Irak ve Kürdistan arasında organizasyon ve denetleme yapılması bunu da, tarihi çalışma çerçvesinde, verilen bedeller ve Kürdistan halkının layık yansıtılması gerekiyor.

4- Kürdistan Bölgesi’nin bölge ve dünya ülkeleriyle ilişkisi, ülke başkan ve heyetlerinin bölgemiz ve peşmergeye eşsiz değer vermeleri, Kürdistan halkının meşru davasına olumlu katkı sağladı.

5- Reform ve hükümet çalışmaları; Toplantı belirlenen yasal mekanizma sürecini destekliyor. Aynı zamanda parti içinde başlatılan reform komisyonlarının hazırladıkları uygun raporlar, yakın zamanda uygulanmaya başlanacaktır.

6- Halkın yaşam ve ekonomik durumu; Kürdistan halkı yaşanan mali kriz karşısında büyük bir dirayet göstermiştir. Halkın sergilediği tutuma teşekkür ederiz, Halkımızın daha müreffe bir yaşama yönelik, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yaşanan mali krizin çözmesini ve 2017 yılının siyasi taraflar arasında birlik ve huzuru getirmesini umut ediyoruz. Sorunların üzerinden hep birlikte baş ederek başaracağız. (Rudaw)
KDP'den 6 Maddelik Açıklama; 2017 Kürdistan Vizyonu! Reviewed by ZEReditor I on 14.1.17 Rating: 5 Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Meclisi, aralarında Musul operasyonu ve Kürdistan Bölge...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.