KDP'den 6 Maddelik Açıklama; 2017 Kürdistan Vizyonu!

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Meclisi, aralarında Musul operasyonu ve Kürdistan Bölgesi’nin siyasi sürecinin de bulunduğu 6 maddeden oluşan bir toplantı tutanağı yayınladı.

Kürdistan Başkanı ve aynı zamanda KDP lideri Mesut Barzani başkanlığında başkent Erbil’in Pirmam (Selahaddin) ilçesinde toplantı düzenleyen KDP Başkanlık Meclisi, toplantıda 6 maddelik bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, KDP’nin 2017’nin ilk Başkanlık Meclisi toplantısı olduğu ve yeni yılın gelişiyle kahraman peşmerge, şehit yakınları, tüm partili ve yurtseverlerin yeni yılı kutlandı.

KDP, toplantıda Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi süreç ve Irak’taki etkilerine yönelik 6 maddelik açıklama yapıldı.

Söz konusu 6 madde şöyle:  

1- Musul operasyonu süreci ve Kürdistan Bölgesi’nin katılımı, anlaşma çerçevesinde yapılmıştır. Kent ve çevresinin kurtarılması bölgenin güvenliğinedir.

2- Kürdistan Bölgesi’nin içinde bulunduğu durum; Kürdistan’ın iç sorunlarının çözümü ciddiyetle ele alınmıştır. Özellikle Başkan Barzani’nin siyasi taraflara çağrısı sonrasında KDP heyetinin, Kürdistan’daki siyasi ve azınlık taraflarla diyaloğa geçerek, belirgin bir mekanizma çerçevesinde sorunların çözümü nün uygulamaya geçilerek, Kürdistan’ının içinde birlik ve huzur sağlanması.

3- Bağdat ile ilişkiler; Rejimin yıkılması sonrası Irak’ta uzlaşı esasının silinmesi için planlı bir çaba olduğu görülüyor. Çoğunluğun yönetimi dayatmaya çalışmasıyla öncelikle Kürt ve Kürdistanlılar bundan zarar görüyor. Bu nedenle Irak ve Kürdistan arasında organizasyon ve denetleme yapılması bunu da, tarihi çalışma çerçvesinde, verilen bedeller ve Kürdistan halkının layık yansıtılması gerekiyor.

4- Kürdistan Bölgesi’nin bölge ve dünya ülkeleriyle ilişkisi, ülke başkan ve heyetlerinin bölgemiz ve peşmergeye eşsiz değer vermeleri, Kürdistan halkının meşru davasına olumlu katkı sağladı.

5- Reform ve hükümet çalışmaları; Toplantı belirlenen yasal mekanizma sürecini destekliyor. Aynı zamanda parti içinde başlatılan reform komisyonlarının hazırladıkları uygun raporlar, yakın zamanda uygulanmaya başlanacaktır.

6- Halkın yaşam ve ekonomik durumu; Kürdistan halkı yaşanan mali kriz karşısında büyük bir dirayet göstermiştir. Halkın sergilediği tutuma teşekkür ederiz, Halkımızın daha müreffe bir yaşama yönelik, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yaşanan mali krizin çözmesini ve 2017 yılının siyasi taraflar arasında birlik ve huzuru getirmesini umut ediyoruz. Sorunların üzerinden hep birlikte baş ederek başaracağız. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler