KDP - YNK toplantısından 'beklenen' karar çıktı; Ortak Bağımsızlık Komitesi!

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ortak bir 'bağımsızlık komitesi' kurma kararı aldığı belirtildi. 


KDP ve YNK politbüroları siyasi sorunları görüşmek ve çözüm yolları bulmak üzere başkent Erbil’in Selahaddin ilçesinde toplandı.

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride KDP ve YNK’nin ortak bir bağımsızlık komitesi kurma kararı aldığı belirtildi.

İki siyasi tarafın da uyum ve koordinasyon içinde çalışacağının belirtildiği açıklamada “Kürdistanlılar ile Federal hükümet, bölge ülkeleri ve bunların uluslararası alandaki yansımaları, büyük bir değişimin eşiğindeki bölge şartları göz önüne alınarak Kürdistan halkının menfaatleri esas alınarak hareket edilecektir.” denildi.


Bildiride, ekonomik krizin görüşüldüğü toplantıda tarafların Kürdistan Bölgesi Hükümeti'ni destekleyecekleri belirtildi.

Ayrıca, Kürdistan'ın diğer parçalarındaki Kürt siyasi güçlerinin sorunlarının çözümü ele alınıp bu sorunlar için çözüm yolları da tartışıldı.

Kosret Resul başkanlığındaki YNK heyetinde Mele Bahtiyar, Ömer Fetah, Kadir Hemecan, Sadi Ahmed Pire, Rızgar Ali, Erselan Bayız, Cemil Hewrami yer alırken, Neçirvan Barzani başkanlığındaki KDP heyetinde Fazıl Mirani, İzeddin Berwari, Azad Berwari, Mahmud Muhammed, Nuri Şawes, Kakemin Necar ve Dilşad Şahap yer alıyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler