Ads[no]

Ads[no]

20 Ocak 2017

KCK'den 'Mahabad Kürt Cumhuriyeti' açıklaması; Demokratik İran, Özgür Kürdistan

KCK Yürütme Konseyi, Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin 70. yıldönümü sebebiyle yaptığı açıklamada gündeme ilişkin bazı konulara değindi.


KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin 70. kuruluş yıldönümünde Qazi Muhammed ve tüm şehitleri saygı ve minnetle andı.

 KCK, “Onlar 70 yıl önce demokratik İran, özgür Kürdistan amacıyla bir özek cumhuriyet kurdular. Böyle bir cumhuriyet İran tarihine uygun bir biçimde kardeşçe yaşamayı güçlendirmeyi hedeflemiştir. Ancak kapitalist modernite kaynaklı ulus devlet fitnesinin İran’daki uzantıları bu kardeşlik çözümüne saldırmışlar ve Kürtlerin iradesi olan cumhuriyet yöneticilerini idam etmişlerdir. Böylece İran ve Kürt tarihi açısından derin bir yara açmışlardır” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

“Bugün İran tarihinde açılmış bu yarayı iyileştirme zamanıdır. Bunun yolu da İran’ın demokratikleşmesi çerçevesinde Rojhilatê Kurdîstan’ın özgür ve demokratik yaşama kavuşmasından geçmektedir.

Eğer İran yasalarında Kürt ve Kürdistan gerçeği varsa; artık Kürtlerin ve Kürdistan'ın burada yaşayan halklar tarafından yönetilme zamanı gelmiştir. Kürtlerin özyönetime kavuşmasıyla birlikte tarihinde olduğu gibi İran’ın birliğini pekiştirip güçleneceği kesindir.

İran’ın tarih boyu güçlü bir siyasi aktör olması sınırları içindeki halkların varlığını ve özerk yaşamlarını kabul etmesinden kaynaklanmıştır. Bu siyasi yaklaşım tarih boyu İran’ın en temel güç kaynağı olmuştur.

İran tarihine uygun halkların özyönetimine dayalı bir siyasi sisteme kavuşursa bu İran’ı zayıflatmayacak, aksine güçlendirecektir.

Ulus devlet, merkezi yönetim anlayışı, milliyetçilik Ortadoğu ve İran tarihinin ve kültürünün ürünü değildir. Bunlar kapitalizm ve bu temelde gelişen siyasi zihniyetin Ortadoğu'ya soktuğu bir fitnedir. Nitekim ulus devlet anlayışı, merkezi yönetim ve milliyetçiliğin Ortadoğu'ya bir fitne gibi girmesiyle birlikte Ortadoğu ve halklar bir türlü huzura kavuşmamıştır.

Ortadoğu'yu güçlendiren tarihsel siyasal kültür kapitalist modernist zihniyetle ortadan kaldırılarak tarih boyu bir arada yaşayan halklar arası çatışmalar dönemi başlatılmıştır. Ulus devlet çatışma ve güç kaybı ortaya çıkarmaktadır. Demokratik özerk yönetimler ve halklar arası demokratik ilişki ise tüm toplumlar için güçlenme demektir.

Demokratik İran, Özgür Kürdistan’

Artık Ortadoğu halklarının ve siyasi güçlerinin Ortadoğu tarihine uygun bir siyasi model geliştirmeye ihtiyaçları vardır. Önder Apo bunu tüm halkların ve ulusların bir arada yaşadığı demokratik ulus ve demokratik özerklik çözümü olarak ortaya koymuştur.

İran’da halkların bir arada yaşaması, tarihlerinden güç alması ve tüm sorunları çözüp güçlenmesi de böyle bir siyasi yaklaşımın İran ve Ortadoğu'da hayata geçmesine bağlıdır. Böyle bir projenin doğru ve etkili pratikleşeceği alan ise İran’dır. İran tarihi ve kültürüyle böyle bir projeyi gerçekleştirip tüm Ortadoğu'ya öncülük etme şansına sahiptir.

Bu temelde İran devleti ve Kürtlerin tüm halkların kardeşliğini esas alan bir siyasi model bulacaklarına olan inancımızı bir daha belirtiyoruz. Kürt Özgürlük Hareketi de böyle bir projenin gerçekleşmesi için her zaman kolaylaştırıcı ve yardımcı olacaktır.

Mahabad Kürt Cumhuriyetini kuranların özleminin Demokratik İran ve Özgür Kürdistan biçiminde gerçekleşeceğine inanıyor, bu temelde anılarının önünde bir daha saygıyla eğiliyoruz."
KCK'den 'Mahabad Kürt Cumhuriyeti' açıklaması; Demokratik İran, Özgür Kürdistan Reviewed by ZEReditor II on 20.1.17 Rating: 5 KCK Yürütme Konseyi, Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin 70. yıldönümü sebebiyle yaptığı açıklamada ...

8 yorum:

 1. AynAyni turkiyedeki gibi yapiyorsunuz, demokratik turkiye için güneydoğuyu yerle bir ettiniz. Ortalıkta kurt kalmadı ve kalktınız halkların kardeşliği dediniz. Kürtleri 100 yıl öncesine gönderdiniz. Suriyede demokratik suriye dediniz oluşan yapıda kürtlerin adına bisey kalamdı. Sıra iran da suna irana karşı çıkan kürtleri dağıtmak için adim atıyoruz desenize. İRAN KURTLERE DEGİL OZERKLİK en ufak bir hak vermedi. Siz sucu irana değil de sanki başkası gelip kürtleri öldürmüştür . Suna uşaklık ettiğiniz irani korumak için attığınız adim olduğunu desenize.şerefsiz satılmış ihanettiler. Zaten siz su anda kürtlerin düşmanı kazanması için yaptığınız her hamle kürtlerin 100 yıllar suren acıyı yaşatıyorsunuz . Her hamleniz düşmanın yararına oluyor. Yaptığınıza cahil kafası zombilesmis kürtler inanır.

  YanıtlaSil
 2. Pezevengler, iran kazansın diye kürtler için hic birseye değmemişler, ulus devlet kotudur diyorsun ama iran birliğe vurgu yapıyorsun. Siz isteseniz istemeseniz de kurt devleti yani ulus kurt devleti kurulacaktır. Bu açıklamalarınız gösteriyor ki irak kurdistani bağımsız olacak. Ve siz bu bağımsızlık gerçekleşmeden irandaki kürtler de bağımsızlık için irak kürdistandan güç almasın diye yeni çatışma alanınız doğu kurdistana taşıyorsunuz. Bunları efendiniz şeytan iran bütünlüğünü kürtlerden korumak için.

  YanıtlaSil
 3. Pkk bin sene mucadele etse kurt öldurmekten kurtleri geriye geriye goturmekten başka bir şey değildirr..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama sen daha yaşıyorsun yoksa sen kürd deyilde bın devimisin beliki sende kürd kanı yoktur yani rumlara benziyor yorumların(dılovan xırovan)

   Sil
  2. anti ampul denen satılık adama; kullanıcı isminden anlaşıldığı kadarıyla fikir dünyan AKP karşıtlığından ibaret. Siz busunuz işte, işgali devletleri kötülemek yerine gelip geçici iktidar partilerine düşmansınız. Bundan 20 yıl önce AKP'mi var dı? Dersim, Zilan ve diğer katliamlar yapılırken AKP'mi var dı? Düşman 4 işgalci devlet ve bizi bu devletlere demokrat bilmem ne zırvalarıyla bağlamaya, gençlerimizin eline onların paçavra bayraklarını tutuşturma çalışan PKK zihniyetidir. Kürd söz konusu olunca ulus devlet haram ama Türkler, Farslar ve Araplar'ın devleti kutsal. Bölmeyelim bütünleşelim, igalcilerimizin bir parçası olalım öyle mi? PKK denen ihanet ordusu Allah'ın izniyle yok olacak. Sizi o uşaklığını ve bekçiliğini yaptığınız, maaş aldığınız işgalciler bile kurtaramayacak bilesiniz. Davamız Kürdistan'ın özgürlüğü gerçekleşene kadar sürecek. Hainlere, cahşlere rağmen kazanacağız. Biji KURD u KURDİSTAN...

   Sil
  3. İşte sizler busunuz : Üç kişi bile bir araya gelemeyen geldiği zaman birbirine küfür eden eden primitif varlıklar.

   Sil
 4. Allah için bu yazıyı amca, dayı, teyzelerinize bir okuyun. ‘Demokratik Modernite’, ‘Ulus Devlet’ vs..... Size diyecekler, ‘walla, birşey anlamadık’ Siz onlara izah edin: Kurd devleti kötudur, istemiyoruz’ diyor Karayılan. Peki vıcdanınız sızlamadan, yüzünüz kızarmadan bir şehid ailesinin gözlerinin içine bakarak bunu söyleyebilecek misiniz?

  Mahabad Kurd Devletine ‘özerklik’ diyor. İşgalci Iran devletine toz kondurmuyor, suçu dış mihraklara atıyor. Dış devletlerin rolü olmuştur ama Iran’a toz kondurmamak, kendi ağasına toz kondurmayan bir uşaklığı andırıyor.

  Öyle bir uşaklık ki Iran’a karşı eylem kararı alan peşmergeleri katlediyor. Iran’ın dayatmasıyla Şengal’i özerklik ihanetiyle Kurdistan’dan ayırmaya çalışıyor. Kerkuk’e Selêmaniye’ye otonomi istiyor. Ama Iran’ın bütünlüğünü savunuyor. Kurd savaşçıları hala nasıl bu anti-Kurd zihniyetli sözde liderlerle hareket ediyor?

  YanıtlaSil
 5. Boyle yorum yapanları anlamıyorum siz qazi Muhammed tanımıyor musunuz o her zaman kürt halkı ve bağımsızligi için savaştı hic bir zaman onlara bağlı olarak bir yönetim bicimi falan istemedi hic kimse bunu carpimasin gerçeği değiştirmezsiniz. O ki devletin ilanında ey reqip marşıyla ilan etti devletini özerk değildi biraz daha okuyun son konuşmasını da okuyun
  Eğer biz birleşmek istiyorsak tarih üzerine birleşeceği qazi, melle mustefa, sex said gibi önderlerin izinden gidersek eğer bir yere varırız
  Amacımız bağımsız ve özgür kürdistan olmalı ki olacak illaki olacak ve bunu söyleyebilirim az kaldı güneş doğdu doğacak ser çava

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.