Ads[no]

Ads[no]

13 Ocak 2017

Kaymakam'a "tekme" iddiasıyla müebbet hapis istemi!

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü, Roboski katliamının ardından taziye ziyaretinde bulunan Uludere kaymakamına 'tekme attığı' iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.


Roboski’de 34 sivilin hayatını kaybettiği katliamda akrabalarını ve kardeşini kaybeden HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü hakkında, katliamdan sonra taziyeye gelen kaymakama "tekme attığı" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Roboski katliamının ardından 31 Aralık 2011 tarihinde köyde taziye ziyaretine gelen dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un darp edilerek yaralanması ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanarak Kandıra F Tipi Cezaevi’ne konulan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü hakkında 5 yıl aradan sonra dava açıldı.

Roboski katliamında kardeşi Serhat Encü ve 9 yakınını kaybeden Ferhat Encü’nün tutuklanmasından 5 gün sonra 9 Kasım 2016’da hazırlanan iddianame Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’u yaraladığı iddia edilen Ferhat Encü için, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

İddianamede, dönemin Kaymakamı Naif Yavuzşikayetçi” olarak yer aldı. Kaymakamın kendisini darp edenler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine aralarında HDP’li Encü ve yakınlarının da bulunduğu 31 kişi hakkında “adam öldürmeye teşebbüs” ve “basit yaralama” suçlarından soruşturma açılmış, 16 kişi gözaltına alınarak aylarca tutuklu kalmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında 6 defa gözaltına alınan Ferhat Encü, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. 2015 yılında milletvekili seçilerek yasama dokunulmazlığı kazanan Ferhat Encü’nün dava dosyası ayrılmış, yargılanması için Adalet Bakanlığı'na fezleke gönderilmişti.

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması ardından yargılanmasına yeniden başlanan Ferhat Encü, hakkında yürütülen iki ayrı soruşturmada ayrı ayrı tutuklama kararı verilmişti.

Encü’nün dava dosyası, yeniden diğer sanıklarla birleştirilerek, “güvenlik” gerekçesi ile Diyarbakır’a nakledilmişti. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın jet hızıyla 5 gün içerisinde hazırladığı iddianamede, taziye ziyaretine gelen kaymakamın Encü’nün de aralarında bulunduğu grubun taşlı, sopalı ve yumruklu saldırısına uğrayarak linç edilmek istendiği ileri sürüldü.

Olay sırasında kaymakam ile birlikte olan korucu ve koruma polislerinin yaralandığı belirtilen iddianamede, kaymakamın İstanbul Adli Tıp Kurumunun “Mağdurdaki yaralanmanın basit tıbbi müdahale ile giderilebilir nitelikte olduğu” yönünde rapor aldığı belirtildi. (Dihaber)
Kaymakam'a "tekme" iddiasıyla müebbet hapis istemi! Reviewed by ZEReditor II on 13.1.17 Rating: 5 HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü, Roboski katliamının ardından taziye ziyaretinde bulunan Ulud...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.