Kaymakam'a "tekme" iddiasıyla müebbet hapis istemi!

HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü, Roboski katliamının ardından taziye ziyaretinde bulunan Uludere kaymakamına 'tekme attığı' iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.


Roboski’de 34 sivilin hayatını kaybettiği katliamda akrabalarını ve kardeşini kaybeden HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encü hakkında, katliamdan sonra taziyeye gelen kaymakama "tekme attığı" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Roboski katliamının ardından 31 Aralık 2011 tarihinde köyde taziye ziyaretine gelen dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un darp edilerek yaralanması ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanarak Kandıra F Tipi Cezaevi’ne konulan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü hakkında 5 yıl aradan sonra dava açıldı.

Roboski katliamında kardeşi Serhat Encü ve 9 yakınını kaybeden Ferhat Encü’nün tutuklanmasından 5 gün sonra 9 Kasım 2016’da hazırlanan iddianame Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’u yaraladığı iddia edilen Ferhat Encü için, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

İddianamede, dönemin Kaymakamı Naif Yavuzşikayetçi” olarak yer aldı. Kaymakamın kendisini darp edenler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine aralarında HDP’li Encü ve yakınlarının da bulunduğu 31 kişi hakkında “adam öldürmeye teşebbüs” ve “basit yaralama” suçlarından soruşturma açılmış, 16 kişi gözaltına alınarak aylarca tutuklu kalmıştı.

Aynı soruşturma kapsamında 6 defa gözaltına alınan Ferhat Encü, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. 2015 yılında milletvekili seçilerek yasama dokunulmazlığı kazanan Ferhat Encü’nün dava dosyası ayrılmış, yargılanması için Adalet Bakanlığı'na fezleke gönderilmişti.

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması ardından yargılanmasına yeniden başlanan Ferhat Encü, hakkında yürütülen iki ayrı soruşturmada ayrı ayrı tutuklama kararı verilmişti.

Encü’nün dava dosyası, yeniden diğer sanıklarla birleştirilerek, “güvenlik” gerekçesi ile Diyarbakır’a nakledilmişti. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın jet hızıyla 5 gün içerisinde hazırladığı iddianamede, taziye ziyaretine gelen kaymakamın Encü’nün de aralarında bulunduğu grubun taşlı, sopalı ve yumruklu saldırısına uğrayarak linç edilmek istendiği ileri sürüldü.

Olay sırasında kaymakam ile birlikte olan korucu ve koruma polislerinin yaralandığı belirtilen iddianamede, kaymakamın İstanbul Adli Tıp Kurumunun “Mağdurdaki yaralanmanın basit tıbbi müdahale ile giderilebilir nitelikte olduğu” yönünde rapor aldığı belirtildi. (Dihaber)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler