İzmir'de patlama ve çatışma; 1'i polis 2 kişi hayatını kaybetti

İzmir Adliyesi yakınlarındaki hakim ve savcı otoparkında bomba yüklü bir araç patlatıldı. Ardından polis ile saldırganlar arasında çatışma çıktı.


İzmir Adliyesi C Kapısı yakınlarındaki hakim ve savcı otoparkında bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi.

Saldırının ardından çatışma çıkarken, iki saldırgan öldü.

İlk belirlemelere göre saldırı ve çatışmada 1'i polis ve 1'i sivil hayatını kaybederken, 9 kişi yaralandı. Polis kaynakları, 1,65 ila 1,70 boylarında siyah montlu ve beyaz bereli birinin arandığını söyledi.

Üzerlerinden roketatar, el bombası ve otomatik tüfek çıkan saldırganların adliye binasına yönelik silahlı eylem planladığı tahmin ediliyor.

Öte yandan, Star Gazetesi Ege Temsilcisi Muammer Başkan, adliye binası yakınlarında ikinci bir bombalı araç bulunduğunu ileri sürdü.

Patlamanın ardından başlayan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken güvenlik önlemleri nedeniyle adliye binasının tahliyesine izin verilmiyor.Saldırının ardından İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

DHA Muhabiri Taylan Yıldırım, "Adliye binasının hemen girişinde bombalı bir aracın patlatıldığını görüyoruz. İlk belirlemeler de bombalı olduğuna yönelik. Giriş kâpısında hakim ve savcıların araçlarının yer aldığı otopark bulunuyor. Büyük bir hasar var, çevredeki çok sayıda araçta da hasar var. Çok sayıda ambulans gönderildi, yaralıların hastanelere kaldırıldığını görüyoruz" açıklamasında bulundu.

Yayın Yasağı Getirildi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başbakanlık tarafından İzmir'deki saldırıya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.