IŞİD, 2016 yılında topraklarının 4'te 1'ini kaybetti

IŞİD, 2016 yılında Suriye ve Irak'ta işgal ettiği toprakların yüzde 25'ini kaybetti.


HS Markit analiz şirketinin yayınladığı verilere göre IŞİD 18 bin kilometrekare toprak kaybederken elinde 60 bin kilometrekarelik bir bölge kaldı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, IŞİD bir önceki sene elindeki toprağın yüzde 14'ünü kaybetmişti. Bu durum 2016'da IŞİD'in gerilemesinin hızlandığını gösteriyor.

'Rakka'nın Ele Geçirilmesi Çok Daha Zor Olacak'

Irak Ordusu'nun başlattığı Musul operasyonunu aylar öncesinden tahmin eden IHS Markit, IŞİD Suriye'deki merkezi olan Rakka'nın ele geçirilmesinin çok daha zor olacağını belirtti.

IHS Markit analistlerinden Columb Strack'a göre örgütün yaşadığı kayıplar bölgedeki hedeflerine büyük darbe vurdu.

Strack, Musul'un 2017'nin ilk yarısında IŞİD'in elinden alınacağını düşüyor. Irak ordusu Musul'un ardından Kerkük ile Bağdat arasında yer alan ve örgütün Bağdat'a düzenlediği saldırıların merkezinde yer alan Hevice'ye odaklanacağını düşünüyor.

'Kara Operasyonu Düzenlenmeli'

Araştırma şirketine göre Rakka'nın IŞİD'in elinden alınmasının zorlukları arasında siyasi ve askeri nedenler var: "Rakka IŞİD'in merkezini temsil ediyor ve burayı savaşmadan bırakmaları beklenmiyor. Kenti geri almak için muhtemelen büyük dış güçlerden birinin kara operasyonu düzenlemesi gerekecek."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler