İran'dan Kürdistan'a 'Suudi Arabistan' eleştirisi; Bu bizim için bir tehdit...

İranlı Komutan Muhammad Hüseyin Recebi, Kürdistan Bölgesi’nde 30 konsolosluk ve yabancı ülke temsilciliğinin bulunmasının normal bir durum olmadığını ve bunun İran’a yönelik bir tehdit olduğunu söyledi.


Suudi Arabistan’ın Erbil’deki konsolosluğuna da değinen İranlı Komutan Muhammed Hüseyin Recebi, Suudi Arabistan’ın İran’da kargaşa yaratmak istediğini, bu amaçla Kürdistan Bölgesi’nde konsolosluk açtığını iddia etti.

Suudi Arabistan'ın Erbil Konsolosluğu'nun kapatılmasını isteyen İranlı komutan, Kürdistan Bölgesi halkının da onlara ihtiyacı olmadığını öne sürdü.

Bu açıklamalara ilişkin Rudaw’a açıklamalarda bulunan Kürdistan Bölgesi Dış ilişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, “Komşu bir ülkenin içişlerimize karışması ve bize yol göstermesi bize ilginç geliyor. Biz komşuluk ilişkilerine saygı duyuyoruz ve bunun ikili ve birbirini anlama çerçevesinde olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Felah Mustafa, Kürdistan Bölgesi’nin meşru haklara sahip olduğunu, bölgeye gelen temsilcilerin Bağdat ve Erbil arasındaki işbirliği ile açıldığını ve geliştiğini söyledi.


Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun da bu çerçevede yasal olarak açıldığını belirten Mustafa sözlerine şöyle devam etti:

“Biz hiçbir ülkeye tehdit oluşturmuyoruz. Geçmişimiz bunun bir ispatıdır. Açık bir siyaset yürütüyoruz ve bölgede hiçbir çekişmede taraf olmadık. Ülkeler arasında yaşanan herhangi bir çekişmenin Kürdistan Bölgesi’ne taşımamasını umuyoruz.

Çünkü biz, Kürdistan Bölgesi halkı için barış, istikrar ve refahı amaçlıyoruz.”
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler