İran'dan Çavuşoğlu'nun açıklamalarına tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, İran hakkındaki sözlerine değinen İran Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye "sorumluluklara aykırı davranmama" çağrısında bulundu.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun AA'ya yaptığı konuşmasında “İran'ın da (Suriye'de) garantörlüğünün gereğini yapması lazım. Şii milisler ve rejim üzerinde ağırlığını koyması lazım” ifadelerinin ardından yazılı bir açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, "Türk makamlarının yapıcı olmayan açıklamaları, mevcut durumu daha da karmaşık hale getirip, Suriye krizinin siyasi çözümüne yönelik sorunları daha da arttıracaktır" dedi.

Tahran’ın da Moskova ve Ankara ile birlikte Suriye konusunda kurulan güç birliğinin bir parçası olduğunu söyleyen Kasımi, "İran, burada varılan anlaşmanın ciddi şekilde uygulanmasının altını çizmekle birlikte, anlaşmanın bir diğer ayağı olan Türkiye'den gerçekler ve üstlendiği sorumluluklara aykırı tutum sergilemesini beklemektedir" ifadesinde bulundu.

İranlı sözcü Kasımi, sözlerine şöyle devam etti:

”Kanıtlı bilgilere göre ateşkes tek bir gün içinde 45 kereden fazla bu gruplar tarafından ihlal edildi.

Gerek görülürse bunun detayları yayınlanabilir. Türkiye, Suriye krizini sona erdirmek için kalıcı bir ateşkes ve siyasi müzakerelerin başarılı olmasını istiyorsa, muhaliflerin garantörü olarak gerekli önlemleri alarak muhalifler tarafından yapılan sayısız ateşkes ihlallerine karşı çıkmalı.

Türkiye aynı zamanda başka tarafları suçlamaktan ve gerçeklere aykırı tutum takınmaktan da vazgeçmeli.”