Irak Türkmen Halk Partisi: Kerkük'te Peşmerge dışında güç istemiyoruz

Irak Türkmen Halk Partisi, Peşmerge'nin, Kerkük’teki tüm bileşenleri koruduğunu vurgulayarak, Kerkük’e güç getirilmesi için Bağdat Yönetimi’ne çağrı yapan kesimlere sert eleştiriler getirdi.


Irak Türkmen Halk Partisi, bugün yaptığı yazılı bir açıklamayla, Kerkük’e güç getirilmesi için Bağdat’a çağrı yapan kesimleri sert dille eleştirdi.

Peşmerge Güçleri’nin, Kerkük’ü savunmak için binlerce şehit ve kurban verdiğini belirten açıklamada, ‘‘En karanlık süreçte Peşmerge’nin bölgeyi savunmasını asla unutmayacağız’’ denildi.

Kürtler ve Türkmenler başta olmak üzere bölgedeki tüm bileşenlerin mal ve can güvenliğini Peşmerge’nin sağladığını ifade eden açıklamada, ‘‘Dışarıdan güç getirilmesini isteyenler, bölgedeki birlikte yaşamı bozmak istemektedirler. Bağdat’a çağrımız şudur; Kerkük’te yeniden bir güç oluşturmak veya kente güç getirmek gerekli değildir. Eğer güç getirilirse bölgedeki çelişkiler ve sorunlar artar ve derinleşir’’ denildi.

Yapılan açıklamanın sonunda ise, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne seslenen Irak Türkmen Halk Partisi, kendi topraklarını korumak için gönüllü Peşmerge olmak isteyen Türkmen gençlere izin verilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca, "Kerkük’te Peşmerge Güçleri kalmalı. Çünkü hiçbir ayrım yapmadan Kerkük halkını korumaktalar’" ifadeleri de yer aldı. (BasNews)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler