Seni Başkan Yaptırmayacağız! - İBRAHİM HALİL BARAN

PAKURD Başkanı İbrahim Halil Baran bugün Türk polisi tarafından gözaltına alındı. ZERnews olarak Baran'ın eski makalelerini yayınlamayı anlamlı buluyoruz.
+ Tıkla: Gözaltı haberi için burayı tıklayın!

Seni Başkan Yaptırmayacağız - İbrahim Halil Baran

15.yüzyılda Moğollar, Rusya'yı işgal etmiştir. Bir köylü ve karısı tozlu bir köy yolunda yürümektedir.Bu sırada bir Moğol savaşçı, atıyla onların yanında durur ve köylüye, şimdi karısına tecavüz edeceğini söyler. Fakat bir sorun vardır; yol çok tozludur. Atından inen Moğol savaşçı, bu sefer de adamın omuzlarından tutup şöyle der: “Yer çok tozlu olduğu için, ben karına tecavüz ederken sen benim hayalarımı tutacaksın, böylece kirlenmeyecekler.” Kadın dehşet içinde kalmıştır.

Nitekim Moğol, dediğini yapar ve atına binerek uzaklaşır. Zavallı kadın perişan haldedir. Bu arada köylü adam, Moğol savaşçının iyice uzaklaştığından emin olduktan sonra gülmeye ve sevinçten yerinde zıplamaya başlar. Bu duruma şaşıran karısı bağırarak sorar: “Yanı başında vahşice tecavüze uğramışken nasıl olur da mutluluktan havalara uçarsın?” Köylü kendinden emin ve yine mutlu bir şekilde cevaplar: “Başardım! Moğol’un hayaları toz içinde”.

Slavoj Žižek, olup biteni etraflıca değerlendirdikten sonra şunu ekler:

…Bugüne kadar toplumlarımızda eleştirel sol, sadece iktidardakilerin hayalarını kirletti; oysa mesele, onları kesip atmaktır.

Kuzey Kürdistan’da başımıza geleni yeniden anlatmak anlamsızdır. Her gün asimilasyonun, devletsizliğin, dilsizliğin, eğitimsizliğin, sınırlarla bölünmüş olmanın dibine vuruyoruz. Fakat artık Türkiyelileşmiş siyasetimiz, sultanlığı dahi şüphe götürmeyen bir adamı başkan yaptırmayacağını söyleyerek bir seçime hazırlanıyor. Üstelik, Kürtlerin uğruna elli bin şehit, 6 bin yakılmış köy, on milyon göç verdikleri millî hakların hiçbirinden dem vurmadan.

Elbette ki bu durum, bize saçma dahi gelse, ekseni kayanların dünyasında ve kendi mantığı içinde tutarlı bir düşüncedir ve hatta başarılı bir şekilde sürdürüldüğü de söylenebilir…

Seçimlerde ne olur kestirmek de güç. Ama içinde Türkiye’ye dair tek bir birliktelik arzusu dahi taşımayan bizleri en çok tedirgin eden şey, kardeşlerimizin yarın bize dönüp, sevinçle “Başardık!” diyebilecek duruma gelmiş olmalarıdır.

Anlıyor musunuz?