İdlib'te çatışmalar sürüyor; 6 silahlı grup, El Nusra'ya karşı birleşti

Suriye'de 6 silahlı muhalif grup yakın zamanda adını Şam'ın Fetih Cephesi olarak değiştiren Suriye El Kaidesi örgüt olan El Nusra'ya karşı birleşti.


Suriye'de El Nusra'nın saldırısına maruz kalan silahlı gruplar bir diğer etkili grup olan Ahrar-uş Şam'a katılma kararı aldı. El Nusra'nın yakın zamanda ÖSO bünyesinde bulunan bazı gruplara saldırmasıyla başlayan gerilim devam ediyor.

El Nusra'nın saldırılarını devam ettirmesi üzerine 6 silahlı grup, önde gelen silahlı grup Ahrar-uş Şam'a katılma kararı aldı.

Aljazeera'nin haberine göre Ahrar-uş Şam'a katılan grupları, Şam’ın Şahinleri (Sukur-uş Şam), İslam Ordusu (Ceyşüul İslam) İdlib Teşkilatı, Şam’ın Devrimcileri (Suvvar-uş Şam), Cephe Şamiye Batı Halep Teşkilatı, Mücahitler Ordusu (Ceyş-ul Mücahidin), Fastakım Kema Umirt Grubu olduğu bildirilirken, Ahrar-uş Şam, bundan böyle bu gruplara ait herhangi bir karargaha ya da güvenlik kontrol noktasına yönelik saldırıları kendilerine yapılmış gibi kabul edeceğini ve bunun bir ‘savaş ilanı’ olacağını duyurdu.


Ahrar-uş Şam: Mısır Devrimi'nden hemen sonra ve Suriye'de isyanların patlak vermesinden önce kuruldu. Grubu kuran kadronun büyük kesimi, yıllarca Sednaya Hapishanesinde kalmış ve Mart ile Mayıs 2011 tarihleri arasında Suriye rejiminin çıkardığı af sayesinde dışarıya çıkmış isimlerdir.

Ahrar-uş Şam, IŞİD ve Rejim Güçleri'ne karşı pek çok kez silahlı Suriyeli muhalif gruplarla ortak harekette bulundu.