Hamas ve Şii lider Sadr'dan Trump'a sert tepki

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail'deki elçiliği Kudüs'e taşıma vaadi, İslam dünyasında sert tepki ile karşılandı.


 Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr, "ABD Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması İslam’a karşı savaş olur" dedi.

Hamas ise Donald Trump'ın açıklamasına tepki göstererek, alınacak muhtemel kararın İsrail-Filistin çatışmasında yeni bir dönemin başlangıcı olacağı uyarısında bulundu.

Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması tartışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu.

El Sadr, "Arap ülkeleri ve İslam İşbirliği Teşkilatının çirkin saldırıları engellemek için ciddi bir duruş sergilemesi gerektiğini" söyledi.

Şii lider, İslam ülkelerinin, İsrail ve ABD elçiliklerini kapatmaları çağrısında da bulunarak, “Irak’ta da ABD elçiliği kapatılmalı” dedi.

El Sadr, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması halinde, Kudüs’ü kurtarmak için özel bir tugay kurulması gerektiğini kaydederek, "ABD Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması İslam’a karşı savaş olur" dedi.

 Filistin'deki İslami Direniş Hareketi (Hamas), ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasının, İsrail-Filistin çatışmasında yeni bir dönemin başlangıcı olacağı uyarısında bulundu. Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması planını kabul etmedikleri belirtildi.

Bu planın hayata geçirilmesinin, İsrail-Filistin çatışmasında yeni bir dönemin başlangıcı olacağı uyarısında bulunulan açıklamada, söz konusu adımın tansiyonu yükselteceği, "ateşe benzin dökmek olacağı" kaydedildi. "Büyükelçiliğin taşınması, ABD'nin İsrail'e tam taraflılığını gösteriyor. Bu da bölgedeki çatışmayla ilgili ABD'ye siyasi rol kaybettirir." denilen açıklamada, uygulanması durumunda ABD'nin dürüst olmadığını ispatlayacağı belirtilen bu planın ayrıca, "Filistin halkının elinde kalan haklarını da alma çabası olduğu" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Müslüman ülkelere bu konuyla ilgili birlik olma ve uluslararası toplantılarda Kudüs davasını benimseme çağrısı yapıldı.

Donald Trump'ın seçim sürecinde, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma sözü vermişti.

Trump, son olarak bir İsrail gazetesine yaptığı açıklamada vaadini unutmadığını belirterek, "Ben verdiğim sözden vazgeçmeyen biriyim." demişti.

ABD yönetiminin, 1995'teki Kudüs Büyükelçilik Yasası'na göre Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması öngörülüyor ancak söz konusu yasa 21 yıldır Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama'nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir "ulusal güvenlik" gerekçesiyle erteleniyordu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler