Hakikat, görmezden gelinmeye devam ediyor; Kürdistan neresi?

TBMM'de devam eden anayasa görüşmeleri sırasında HDP'li Sibel Yiğitalp'in 'Kürdistan' ifadesi tartışmalara sebep oldu.


TBMM'de devam eden anayasa görüşmeleri sırasında HDP'li Sibel Yiğitalp'in 'Kürdistan' ifadesini kullanması tartışmalara neden oldu.

'Kürdistan' ifadesine AK Parti ve MHP’li vekillerden tepkiler yükselirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da geçmiş yıllarda "Kürdistan" ifadelerini kullandığı hatırlatıldı.


TBMM Genel Kurulu'nda, HDP'nin, basın özgürlüğü ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin önerisi kabul edilmedi.

HDP'nin önergesi üzerine söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Türkiye'nin eşit yurttaş anlayışı güden anayasaya acil ihtiyacı belirterek, anayasa değişikliği konusunda ciddi bir azim sergilendiğini, bu gayretin ülkenin ekonomik ya da toplumun diğer sorunlarına harcanması gerektiğini ifade etti.

HDP'li vekil Sibel Yiğitalp'in 'Kürdistan' ifadesini kullanması tartışmalara neden oldu.

'Kürdistan' sözüne de tepki gösteren AK Parti'li Mehmet Muş, "Neresi Kürdistan, Türkiye'de 'Kürdistan' diye bir yer var mı? 'Kürdistan' diye bir yer yoktur" dedi.

MHP'li vekil Ruhi Ersoy da, 'Kürdistan' ifadelerini de kabul etmediklerini söyledi.

HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, konuya ilişkin söz alarak şunları söyledi:

“Sağlık Bakanı'na söylüyorum, hatiplerimizin her söylediğine laf yetiştirmek bulunduğunuz makama yakışmıyor. Daha önce söylemiştim, şimdi bir kez daha söylüyorum.

İlmi olarak coğrafi olarak yer isimlerine bende çalıştım. Cumhurbaşkanı'nın bir kaç yıl öncesinde Kürdistan ismini kullanmasından bahsetmiyorum. Neden kullanılmasını gerektiğini, 15 dakika boyunca Atatürk’e arşivlere atıfta da bulunarak açıkladım.

Yer isimleri resmi olarak olmayabilir ama realite var. Trakya denilen yer resmiyette yoktur ama realitede vardır. Kürdistan adını kullanmamız, bölücülük yapmak gerçekliğine yönelik değil.”

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmiş dönemde 'Kürdistan' ifadesini kullandığını söylemesi üzerine, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Erdoğan'ın barışın sağlanması adına riskler alarak çözüm süreci başlattığını ancak terör örgütlerinin karakterlerini değiştirmemesi üzerine sürecin sonuca ulaşmadığını söyledi.

Terör olaylarına yönelik yapılan mücadelenin barışa katkı olduğuna öne süren Naci Bostancı, "Barış ve kardeşlik istiyorsak, dilimize dikkat edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti üniter yapısında Türkler, Kürtler vardır ama 'Kürdistan' yoktur. 'Kürdistan' dediğinizde Kürtlere de Türklere de haksızlık edersiniz, doğru olmaz. Barışı isteyenlere barışçıl bir dil yakışır" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 100 yıl öncesine atıfta bulunarak, 'Kürdistan' kelimesini kullandığını anımsattı.

Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti üniter yapısına yönelik böyle bir ifade kullanmadığını vurgulayan Ahmet Aydın, üniter yapı içinde olmayan ifadelerin kullanılmasının doğru olmadığını bildirdi.


MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu de, 'Kürdistan' kelimesine tepki göstererek, "Durup dururken olmayan bir coğrafi yapı ortaya çıkarmak iyi niyet olmaması gerekir. Eğer samimiyseniz, bu ülkenin vatandaşıysanız, barış istiyorsanız bölücü terimlerden bahsetmemeniz gerekir." diye konuştu.