Fransa daima Kürt Halkı'nın yanında olacak diyen Hollande: Siz olmasaydınız, IŞİD yenilgiye uğratılamazdı

Kürdistan'ın başkenti Erbil'de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, önemli açıklamalarda bulundu.


Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, IŞİD’in Irak ve Suriye'den silinmesi gerektiğini belirterek, "Musul'da iyi bir idari mekanizma kurularak, tüm etnik ve dini unsurların birlikte barış içerisinde yaşaması sağlanmalıdır" dedi.

Hollande, Irak'ın başkenti Bağdat'taki resmi temaslarının ardından Kürdistan Bölgesi’in başkenti Erbil geldi.

Başkan Barzani tarafından Erbil Uluslararası Havalimanı'nda resmi bir törenle karşılanan Hollande, Peşmerge Güçleri ve Fransız askerlerinin konuşlandığı Musul'un doğusundaki Zertikk Dağı'nı ziyaret etti.

Hollande, daha sonra Erbil kentindeki başkanlık konutunda Barzani ile ortak bir basın toplantısı düzenleyerek ziyareti hakkında açıklamalarda bulundu.

Irak ve Kürdistan’ı ziyaretine değinen Cumhurbaşkanı Hollande, şöyle konuştu:

"Peşmerge Güçleri’ni başarılarından dolayı tebrik edip, Musul'u IŞİD’den kurtarma operasyonundaki Irak güvenlik güçlerine desteği belirtmek için buradayım.

Irak'a somut desteklerimizi belirtmek, askeri ve siyasi dayanışmayı güçlendirmek için yeni yılda buradayız. Aynı zamanda Fransa'nın her zaman Kürt halkının yanında olduğunu göstermek için bu ziyareti gerçekleştirdik."

Başkent Erbil'e ilk defa Eylül 2014 tarihinde geldiğine vurgu yapan  Hollande, "IŞİD, Erbil'in kapısına dayandığı zaman buraya gelmiştim. Fransa'nın size  destek verilmesini istediniz. Bu talebin üzerine Fransa, IŞİD’de karşı oluşturulan uluslararası koalisyon güçlerinin bir üyesi oldu ve tam bir destek sundu" diye konuştu.

IŞİD’le ile mücadele Peşmerge Güçleri’nin aktif ve önemli rolüne değinen Hollande, "Fransa güçleri ve Irak askerleri Musul'u IŞİD’den kurtarma operasyonunda yer alıyor ancak Peşmerge Güçlerinin fedakarlığı ve cesareti olmasaydı, IŞİD’in püskürtülmesi mümkün değildi" dedi.

"Peşmerge sadece kendi bölgelerini kurtarmak için değil, tüm dünya adına savaşıyordu" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Herkesin kendi sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor. Bu sadece Peşmerge'nin değil tüm dünyanın görevidir. Teröristlerin gerçekten ortadan kaldırılması istiyorsak, hepimizin bir adım atarak, gerekli sorumlulukları üstlenmesi lazım" diye konuştu.

IŞİD ile mücadelede önemli bir mesafenin katedildiğine vurgu yapan Hollande, konuşmasını sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Eğer yapılması gereken ne kaldı diye sorsak, Musul'un kurtarılması, IŞİD’in Irak ve Suriye'den silinmesi. Eğer terör tamamen ortadan kaldırılacaksa bunun her yerde yapılması lazım.

Aynı zamanda Musul IŞİD’den temizlendikten sonra, siyasi bir anlaşma yapılmalıdır. Musul'da iyi bir idari mekanizma kurularak, tüm entik ve dini unsurların birlikte barış içerisinde yaşanmasını sağlanmalıdır."

Başkan Barzani ise IŞİD’in Erbil'e yakınlaştığı dönemde Fransa Cumhurbaşkanı Hollande sürpriz bir şekilde kendilerini ziyaret ettiğini, hem kendisi hemde Fransız halkı adına verilen insani ve dost yardımları unutmadıkların dile getirdi.

Başkan Barzani, IŞİD ile mücadeleye de değinerek şunları söyledi:

"Güvenlik güçleri şu anda IŞİD’in kalbinde ancak bu örgütün askeri olarak tamamen bozguna uğratıldığını ve ortadan kaldırıldığı anlamı taşımıyor. Farklı bir isim ve maske altında teröre tekrardan maruz kalabiliriz. Bu yüzden yardımların ve dayanışmanın sürmesi gerekiyor.

Güvenlik güçleri IŞİD’e karşı ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Evet zor bir savaş olduğunun farkındayız ancak temenni ediyoruzki bu savaş IŞİd’in aleyhine sonuçlanacaktır."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler