Ezidi Mir ailelerinden Bağdat ve İran'a cevap; Şengal Kürdistan'ın bir parçasıdır

Ezidi Miri ve ailesi Bağdat'ın Ezidiler adına dış ülkelere heyetler göndermesinin kabul edilemiyeceğini söyleyerek "Şengal, Nurlu Laleş'ten ayırlamaz ve Kürdistan'ın bir parçasıdır" ifadesini kullandı.

Tıkla - Ezidi Milletvekili Viyan Daxil'in bu konudaki açıklaması

Geçtiğimiz gün Irak'ın desteği ile Şii Haşdi Şabi ve PKK'li bir heyet Şengal'in geleceğini görüşmek için İran'a gitti. Şengal'deki Şii Haşdi Şabi milisleri PKK'nin kontrolü altındaki bölgelerde kalıyor, Bağdat ve PKK'den eğitim alıyor. Peşmerge yetkilileri bunların çoğunun Şengal'de soykırım yapan eski IŞİD'çiler olduğunu açıklamıştı.

Video: PKK Şengal Genel Komutanlığından ilgili açıklama: 
Ezidi parlamenter Viyan Daxil'den sonra Ezidi Mirleri ailelerinden tepkiler geldi.

Mir Dasin Faruk Beg açıklamasında "Eğer Bağdat Ezidileri düşünüyorsa neden bugüne dek Şengal faciası üzerine sessiz kaldı, tek bir açıklama yapmadı" dedi.

"Bugüne kadar Kürdistan Peşmerge güçleri Şengal uğruna 500'den fazla şehit verdi, 70 kilometre uzunluğundaki alan Peşmerge tarafından korunuyor" ifadesini kullanan Mir Dasin Faruk Beg şöyle dedi;

"Biz Ezidi Mirleri aileleri olarak şaşırdık kaldık, bütün bunlar üstüne nasıl olur da bazıları kalkıp kendilerini Ezidilerin temsilcileri olarak ön plana çıkarmaya çalışır! Herkes onların Şengal'in gelişmesine engel olduğu biliyor. Eçıkça söylemeliyim ki PKK yüzünden Ezidi halkı Şengal'e dönemiyor" dedi.

Tıkla - Ezidi Milletvekili Viyan Daxil'in bu konudaki açıklaması
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler