Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in ismi 'FETÖ' iddianamesinde!

Kilis Savcılığı’nın Gülen Cemaatine yönelik 'FETÖ' iddianamesinde eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin hakkında önemli iddialar ortaya attı.


Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı’nın düzenlediği 'FETÖ/PDY' iddianamesinde eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bakan olmadan önce Fethullah Gülen’i ziyaret ettiği öne sürüldü.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre; iddianameye giren bir tanık ifadesinde, 2006-2007’li yıllarda TBMM’den çıkması ihtimal dahilinde olan Terörle Mücadele Kanunları’nın gelecekte kendi aleyhlerine olmaması için Türkiye avukatlar imamı öncülüğünde çalışmalar yapıldığını belirterek, “Kendisinin bakan olmadan önce Pensilvanya’da Fethullah Gülen’i ziyarete giden Hatay Milletvekili ve eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e bu çalışmalar dikte edilerek bu kanunların çıkmasında öncülük edilmiştir” dedi.

İddianamedeki bu ifadede eski Adalet Bakanı’nın adı “...” nokta olarak gizlenmiş. Ancak Hatay milletvekili olup da Adalet Bakanlığı yapan AK Parti’de tek milletvekili Sadullah Ergin’di.

2002’de milletvekili seçildikten sonra AK Parti’de üç dönem grup başkanvekilliği yapan Sadullah Ergin, 1 Mayıs 2009 Adalet Bakanlığı görevine getirilmiş, 17 Aralık sürecinin hemen ardından 25 Aralık 2013’te görevden alınmıştı.

Sadullah Ergin, cemaatin yargı eliyle operasyon yaptığı dönemlerde Adalet Bakanlığı yaptı. 12 Eylül 2010 referandumu ile yargıda cemaatle ittifak kurulduğu dönemde Adalet Bakanlığı’nı yöneten Sadullah Ergin, Meclis’te operasyonların önünü açan birçok yasanın çıkarılmasına öncülük yaptı.