Ads[no]

Ads[no]

26 Ocak 2017

ENKS'den 'anayasa taslağı' değerlendirmesi

Kazakistan'ın başkenti Astana’da düzenlenen görüşmelere Kürt tarafını temsilen katılan ENKS yöneticisi Eliko, Rusya’nın hazırladığı anayasa taslağının hem kendilerine hem de Esad yönetimine gönderildiğini belirtti.


Astana’da düzenlenen Suriye görüşmelerinin ardından Rusya tarafından hazırlandığına ilişkin basına yansıyan anayasa taslağı hakkında K24’e konuşan ENKS Yöneticisi Fuad Eliko, “Taslak bize de rejime de sunuldu. Kürtler için özerklik öngörüyor, destekliyoruz” dedi.

Rusya’nın hazırladığı Suriye ile ilgili anayasa taslağında Kürtler için önemli maddelerin bulunduğunu söyleyen Fuad Eliko, şunları söyledi: “Taslakta Suriye Kürtleri için özerk bir yönetim talep edilmektedir. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde de Arapça ile birlikte Kürtçe'nin de resmi bir dil statüsüne kavuşması isteniyor.”

Taslak üzerinde değerlendirmelerin sürdüğünü ancak genel olarak taslağın Kürtlerle ilgili bölümlerini olumlu bulduklarını belirten ENKS yöneticisi, taslak ile ilgili resmi görüşlerini ise henüz taraflara bildirmediklerini kaydetti.

Eliko, Şam yönetiminin de taslak ile ilgili henüz olumlu veya olumsuz bir bildiriminin olmadığını söyledi.
ENKS'den 'anayasa taslağı' değerlendirmesi Reviewed by ZEReditor II on 26.1.17 Rating: 5 Kazakistan'ın başkenti Astana’da düzenlenen görüşmelere Kürt tarafını temsilen katılan ENKS y...

7 yorum:

 1. anlamak mümkün değil,, barzani aşiretini temsil eden enks de özerk federal yapıyı destekliyorsa barzanicilik yaparak rojava'nın mevcut şartlarda bağımsızlık ilan etmesini talep edebilecek kadar beyinden yoksun puştolar neyin kafasını tutuyor ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kürt düşmanı karektersiz pezevenk.biji barzani biji kdp

   Sil
  2. Mesele şu;
   PKK / PYD oranın Kuzey Suriye olarak statüye kavuşmasını talep ederken Barzani çizgisi Kürdistan Bölgesi olarak tanınmasını istiyor.
   Sence arada devasa bir fark yok mu?

   Sil
  3. Ulan geriz zekalı tanrıyım diyen apo ya ünderlik diyen kafasını bayrak yapan siz var mı sizden gerizekalı topluluk demokrasiden bahset kadını ben yarattım diyen öküze ünder de Kürd kadınları kokuyor diyen öküze ünder de işidden daha gercisiniz rojovada başkanınız ypg li şammmar aşiretinden bir cuval karısı var adamın alçaksınız cahilsiniz siz çetesiniz ama çetesiniz çetede söz hakkı olur.

   Sil
 2. Kurtlerin kendi topraklarinda ozgur yyasamsi icin yasal statusu olan duzenli bir orduya ihtiyaci var.

  YanıtlaSil
 3. Lan vanlı sen çok olmaya başladın. Ypg ananı mı becerdi yada kardeşinimi öldürdü. Saçma sapan konuşma senin gibi itler sadece kürtleri birbirine düşürür. Rojavada öcalan var olacak barzani değil.

  YanıtlaSil
 4. Stratejik olarak bağımsızlığa karşı olmak farklı bir şey, şartler elvermediği için otonomi veya federasyona razı olmak farklı şeydir.

  Rojava’da federaston için şartlar musaittir. Başur’da da bağımsızlık için şartlar müsaittir.

  Talabani yıllar önce söylüyordu, ‘otonomimiz var ama bizim hayalimiz bağımsızlıktır’

  PYD’nin böyle bir hayali var mi? Kurdistan ismini bile kaldırdılar. Kurdistan bayrağına tahamul edemiyorlar. İdeolojilerine tersmiş. Başur Hükümeti’nin rahatsız olduğu konu da budur.

  Particilik yerine ulusal bir siyaset izleyın. Ulusal birlik kurun, ulusal ordu kurun, demokrasiyi sadece Arap ve Türkemenler değil, farkli düşünen Kürdlere de tanıynn. O zaman Başur Hükümeti destek vermezse, hep birlikte eleştirelim.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.