ENKS'den 'anayasa taslağı' değerlendirmesi

Kazakistan'ın başkenti Astana’da düzenlenen görüşmelere Kürt tarafını temsilen katılan ENKS yöneticisi Eliko, Rusya’nın hazırladığı anayasa taslağının hem kendilerine hem de Esad yönetimine gönderildiğini belirtti.


Astana’da düzenlenen Suriye görüşmelerinin ardından Rusya tarafından hazırlandığına ilişkin basına yansıyan anayasa taslağı hakkında K24’e konuşan ENKS Yöneticisi Fuad Eliko, “Taslak bize de rejime de sunuldu. Kürtler için özerklik öngörüyor, destekliyoruz” dedi.

Rusya’nın hazırladığı Suriye ile ilgili anayasa taslağında Kürtler için önemli maddelerin bulunduğunu söyleyen Fuad Eliko, şunları söyledi: “Taslakta Suriye Kürtleri için özerk bir yönetim talep edilmektedir. Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde de Arapça ile birlikte Kürtçe'nin de resmi bir dil statüsüne kavuşması isteniyor.”

Taslak üzerinde değerlendirmelerin sürdüğünü ancak genel olarak taslağın Kürtlerle ilgili bölümlerini olumlu bulduklarını belirten ENKS yöneticisi, taslak ile ilgili resmi görüşlerini ise henüz taraflara bildirmediklerini kaydetti.

Eliko, Şam yönetiminin de taslak ile ilgili henüz olumlu veya olumsuz bir bildiriminin olmadığını söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler