El-Kuds el-Arabi Gazetesi: Koalisyon Güçleri destekli 'Suriye Kürdistan Ordusu'

Londra'da Arapça yayımlanan El-Kuds el-Arabi gazetesi, yeni bir Kürt askeri gücü kurulacağını ve ordunun adının “Suriye Kürdistan Ordusu” olacağını ayrıca 15 bin kişiden oluşacağı bilgisini paylaştı.


Londra merkezli El-Kuds el-Arabi gazetesinde bugün yayımlanan bir başyazıda, ABD’nin liderlik ettiği uluslararası koalisyon güçleri (İngiltere, Almanya, Fransa vs.) tarafından desteklenen "Kürdistan Suriye Ordusu’nun" oluşacağı bilgisi paylaşıldı.

Gazete oluşumun 15.000 kişiden oluşacağını ve oluşacak gücün Rojava’ya gönderileceğini belirtti. Gazete, ordunun amacının Rojava'yı korumak ve terörist gruplarla özellikle IŞİD’le savaşmak olduğu belirtti.

Gazeteye göre PYD tarafı bu ilanı hızlı ve hoşnutsuz bir şekilde cevapladı. Bu adımı, “Kürt-Kürt çatışması doğuracak endişe verici bir adım” olarak nitelendirdi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Merkez Komitesi Üyesi Kava Azizi’inde görüşlerine yer verildiği gazetede Kava Azizi "bu siyasi-askeri adım, Suriye iktidarı tarafından marjinalize edilen muhalif partilerden oluşan “Kürt Ulusal Konseyi’nin” talebi üzerine gerçekleşti." açıklamasında bulundu.

Kava Azizi'ye göre "Kürdistan Ordusu", Suriye ve Irak’ta ABD’nin liderlik ettiği 'uluslararası koalisyon' tarafından teşvik ediliyor ve destek veriliyor.

Omurgasını Peşmergelerin oluşturduğu bu güç, gönüllülerden ve mülteci kamplarındaki Suriyeli gençlerden seçilecek.

Gazetede yer alan haberin devamında ayrıca şu ifadeler de yer aldı:

"ABD’nin yeni adımına dikkat etmek gerekiyor. ABD, Ankara’nın terörist olarak gördüğü PKK’ye destek vermesi nedeniyle Türkiye’nin homurtuları devam ediyor. Suriye’nin içerisinde Kürt varlığının oluşması noktasında kararlılığını sürdürüyor. Lakin şapkayı PYD yerine Kürdistan Suriye Ordusu ile değiştirmek istiyor. 

Bu olağanüstü gelişmeyi, Rusya tarafından önerilen anayasanın ilgili kısmı ile beraber değerlendirirsek, devlette Arap ismi kaldırılacak ve Kürtlere bölgelerinde özerlik verilecek.

Halk referandumundan sonra "Suriye Cumhuriyeti"nin bazı topraklardan vazgeçme ihtimali de söz konusu.

Yaşanan gelişmeler ABD ve Rusya, Suriye sorununu çözerken Kürt meselesini halletme konusunda ikna olduklarına bir işaret."

Tarih belirlendi; Rojava'da 'Batı Kürdistan Ordusu' kuruluyor