Ads[no]

Ads[no]

30 Ocak 2017

El-Kuds el-Arabi Gazetesi: Koalisyon Güçleri destekli 'Suriye Kürdistan Ordusu'

Londra'da Arapça yayımlanan El-Kuds el-Arabi gazetesi, yeni bir Kürt askeri gücü kurulacağını ve ordunun adının “Suriye Kürdistan Ordusu” olacağını ayrıca 15 bin kişiden oluşacağı bilgisini paylaştı.


Londra merkezli El-Kuds el-Arabi gazetesinde bugün yayımlanan bir başyazıda, ABD’nin liderlik ettiği uluslararası koalisyon güçleri (İngiltere, Almanya, Fransa vs.) tarafından desteklenen "Kürdistan Suriye Ordusu’nun" oluşacağı bilgisi paylaşıldı.

Gazete oluşumun 15.000 kişiden oluşacağını ve oluşacak gücün Rojava’ya gönderileceğini belirtti. Gazete, ordunun amacının Rojava'yı korumak ve terörist gruplarla özellikle IŞİD’le savaşmak olduğu belirtti.

Gazeteye göre PYD tarafı bu ilanı hızlı ve hoşnutsuz bir şekilde cevapladı. Bu adımı, “Kürt-Kürt çatışması doğuracak endişe verici bir adım” olarak nitelendirdi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Merkez Komitesi Üyesi Kava Azizi’inde görüşlerine yer verildiği gazetede Kava Azizi "bu siyasi-askeri adım, Suriye iktidarı tarafından marjinalize edilen muhalif partilerden oluşan “Kürt Ulusal Konseyi’nin” talebi üzerine gerçekleşti." açıklamasında bulundu.

Kava Azizi'ye göre "Kürdistan Ordusu", Suriye ve Irak’ta ABD’nin liderlik ettiği 'uluslararası koalisyon' tarafından teşvik ediliyor ve destek veriliyor.

Omurgasını Peşmergelerin oluşturduğu bu güç, gönüllülerden ve mülteci kamplarındaki Suriyeli gençlerden seçilecek.

Gazetede yer alan haberin devamında ayrıca şu ifadeler de yer aldı:

"ABD’nin yeni adımına dikkat etmek gerekiyor. ABD, Ankara’nın terörist olarak gördüğü PKK’ye destek vermesi nedeniyle Türkiye’nin homurtuları devam ediyor. Suriye’nin içerisinde Kürt varlığının oluşması noktasında kararlılığını sürdürüyor. Lakin şapkayı PYD yerine Kürdistan Suriye Ordusu ile değiştirmek istiyor. 

Bu olağanüstü gelişmeyi, Rusya tarafından önerilen anayasanın ilgili kısmı ile beraber değerlendirirsek, devlette Arap ismi kaldırılacak ve Kürtlere bölgelerinde özerlik verilecek.

Halk referandumundan sonra "Suriye Cumhuriyeti"nin bazı topraklardan vazgeçme ihtimali de söz konusu.

Yaşanan gelişmeler ABD ve Rusya, Suriye sorununu çözerken Kürt meselesini halletme konusunda ikna olduklarına bir işaret."

Tarih belirlendi; Rojava'da 'Batı Kürdistan Ordusu' kuruluyor
El-Kuds el-Arabi Gazetesi: Koalisyon Güçleri destekli 'Suriye Kürdistan Ordusu' Reviewed by ZEReditor II on 30.1.17 Rating: 5 Londra'da Arapça yayımlanan El-Kuds el-Arabi gazetesi, yeni bir Kürt askeri gücü kurulacağını...

6 yorum:

 1. PYD tek parti otoritesinin kırılmasından korkuyor. Kendisi dışındaki bir Kurd gücünü ittifak gücü olarak görmeli, çatışacak düşman güç değil. İki ayrı güç de yanlış olur. Partilere bağli olmayan bir ulusal ordu olmalıdır.
  Kurdistan adını kaldıran PYD, Kurdistan Ordusu ismine tahammül edebilecek mi? Bakalım, ne kadar Kurd olduklarını göreceğiz.

  Rojava Kurdistan Ordusu heyecan veren bir isim. YPG ismi artık gelinen sürece göre örgütsel ve dar bir isim. Kurdistan Ordu adını almasının zamanı gelmiştir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil
 2. Bunu daha önce yapacaktiniz , pyd abd yi satmadan abd pyd i değiştirmesi lazım, hem de acil olarak, en kısa zamanda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu bir tek abd anlamıyor pyd esad ve terörist şeytan iran dan direktif alıp Kürdlere saldırıyor bunu şeytan terörist iran ve katil esad yaptırıyor pyd sadece propaganda esad merkezde arapları askere alıyor bekliyor pyd Kürdleri sdf adında savaştırıyor esadın askeri hasekede şebbihalarda diger bölgelerde pyd sadece Kürdleri zorla cocukları dahil toplayıp savaştırıyor.Sonuç Kürd ismi yasak ne olursa olsun Kürd ve Kürdistan ismine karşı çıkıyor.

   Sil
 3. Peşmerge zaten rojava girecek amerika pkk yi sevmiyor çünki çıkarlarına hizmet etmiyor amerika Kürdistani kurulmasinda yana olduğu için yPg ye tekmeyi vuracak rojava ya Peşmerge ordusu geçmeye az kaldı

  YanıtlaSil
 4. Yapılması gerekenler sdf nin başındaki arapları gerizekalı pkk lılar sdf yi anf ve yalan medyası Kürd olarak tanıtıyor bu gerizekalı pkk nın müridleri suriye haritalı sarı renkli bezi almış iki kadın resmi çekip üstüne yapıştırıp Kürd savaşçı diye propaganda yapıyor.Ne için savaşmış bu resimdeki militanlar sdf arap adına sıkışdı ypg olur aynı bunu gerizekalı pkklı müridler bunu anlıyamıyor o zaman korucularda işide karşı savaşsın onlarada kahraman diyelim.Bunlarla Kürdler arasında olacak savaş Kürd savaşı olmaz salih muslim dışarıya giderken biz Kürdleri temsil etmiyoruz diyor Kürd söz konusu olunca iç savaş çıkar diyor ataput kemal de aynısını yapmıştı hatırlayın kendilerini türk ürd temsilcisi tanıtmıştı hatırlayın sonucu ne oldu katliamlar pyd de aynısını söylüyor ne zaman propaganda yapsa Kurdish ypg der ama avrupaya gitti mi halklar der Kürdlerle pyd nin savaşı iç savaş degil işgale karşı savaştır suriye demokrasi bekçiliğini şamda yapsın Kürd topraklarında degil bunu avrupa basınına anlatmalıyız.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.