DSG, Süleyman Şah Türbesi'nin eski adresi olan Caber Kalesi'ni IŞİD'den kurtardı

Demokratik Suriye Güçleri, (DSG) IŞİD’in elinde bulunan tarihi Caber Kalesi'nin IŞİD’den alındığı bildirildi.


'Fırat'ın Gazabı Hamlesi' adıyla yürütülen Rakka Operasyonu'nda DSG, IŞİD’in 13 Mart 2014 tarihinde işgal ettiği ve bir dönem Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu tarihi Caber Kalesi’ni IŞİD’den aldı.

26 Aralık’ta DSG’nin IŞİD’den aldığı Doğu ve Batı Caber köylerine IŞİD’in birçok kez saldırı düzenlediği ve bu saldırılar sonrasında 49 IŞİD’linin öldürüldüğü bildirildi.

3 gün boyunca kesintisiz devam eden çatışmalar sonrası IŞİD’in geri çekildiği ve DSG'nin Caber Kalesi’ne yöneldiği belirtildi.


Kale etrafında sabaha kadar süren çatışmaların ardından tarihi Caber Kalesi’nin DSG’nin kontrolüne geçtiği ve yaşanan çatışmalarda 22 IŞİD'linin öldüğü belirtildi.

DSG’nin ele geçirdiği Caber Kalesi'nde arama tarama faaliyetlerinin devam ettiği bildirildi.

13 Mart 2014 tarihinde ÖSO ile IŞİD arasındaki çatışmalar sonucu Karakozak köyü ve türbenin bulunduğu bölge IŞİD'in kontrolüne geçmişti.


22 Şubat 2015'te, TSK artan güvenlik sorunları ve IŞİD tehdidi sebebiyle Şah Fırat isimli askeri bir operasyon ile türbede bulunan 40 askeri ülkeye geri getirmiş, türbede bulunan Süleyman Şah'ın naaşı ve diğer manevi değeri bulunan eşyalar Eşme köyüne taşınmıştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler