DSG'den 'Güvenli Bölge' açıklaması: Trump, denetimimizdeki alanlara kara gücü gönderdi

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Telal Silo, ABD Başkanı Donald Trump’ın gündeme getirdiği "Güvenli Bölgeler" kendi denetimlerindeki alanları da kapsayacağını söyledi.


K24’e açıklamalarda bulunan DSG Sözcüsü Telal Silo, "Bu plan için önerilen alanların bir kısmının DSG denetimindeki bölgelerde olması ihtimal dahilindedir. Bu alanların uluslararası ittifak ve DSG ile öz yönetim birimleri tarafından yönetilmelidir" dedi.

Denetimlerindeki bölgelerde ABD askerlerinin konuşlanmış olduğunu söyleyen Telal Silo, Trump döneminde ABD’nin PYD’ye verdiği desteği keseceği yönündeki söylemlerle ilgili olarak da "Tam tersi Trump, bizimle işbirliğini artırıp bizim denetimimizdeki alanlara kara gücü göndermiş. Trump, IŞİD’in yok edilmesi için yerelde bir kara gücünün bulunması gerektiğinin farkında ve karadaki güç de DSG'dir" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ÖSO'nun ortaklaşa yürüttüğü 'Fırat Kalkanı Harekatı' operasyonu ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Telal Silo, şöyle konuştu:

"El Bab’ın iki tarafından QSD güçleri bulunmaktadır. Kuzeyde Türkiye ve ÖSO, güneyde ise Suriye hükümet güçleri var.

Bana göre El Bab’da Türkiye ile Suriye anlaşmalı. Suriye hükümeti, sürekli Türkiye’yi işgalcilikle suçlamasına rağmen, şimdiye kadar Suriye’de Türkiye’nin askeri gücüne karşı herhangi bir karşıt girişimde bulunmadı ve BM Güvenlik Konseyinde herhangi bir şikâyette bulunmadı.

Bütün taraflar El Bab’daki savaşa dahil olmak istiyor, ama biz Türkiye ile temas halinde bulunmak istemiyoruz." dedi.