Donald Trump, 'Heval Brett'ten göreve devam etmesini istedi

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi görevini üstlenen Brett McGurk'ten yeni yönetimde de aynı görevini sürdürmesi istendiği belirtildi.


ABD Başkanlığı görevini bugün (20 Ocak) devralacak olan Donald Trump'ın Beyaz Saray Sözcüsü olarak seçtiği Sean Spicer, ABD medyasına yaptığı açıklamada, Donald Trump'ın 50 civarında üst düzey yetkiliden mevcut görevlerine yeni yönetim döneminde de devam etmelerini istediğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Donald Trump'ın kalmasını istediği yöneticiler arasında Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work, IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ve Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Nicholas Rasmussen'in de yer aldığını belirtildi.

Söz konusu yöneticilerden geçiş dönemi için belli bir süre mi yoksa Trump döneminin tamamında mı mevcut görevlerine devam etmelerinin istendiğine ilişkin bir detay paylaşılmadı.

Barack Obama yönetiminin, PYD'ye IŞİD'le mücadelede verdiği destek Türkiye ile ABD ilişkilerinin gerilmesine sebep olmuştu.

Brett McGurk şubat ayında Kobane'yi ziyaret etmiş, bu ziyaret üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Obama yönetimini eleştirerek, Washington'a "terör örgütleri ile NATO müttefiki arasında bir tercih yapması" çağrısında bulunmuştu.

Ancak Breet McGurk, 19 Mayıs'ta Rojava'daki kampları ikinci kez ziyarette bulunmuştu.

Öte yandan Brett McGurk'ın görevine Trump yönetiminde de devam etmesi yönündeki talebe nasıl yanıt vereceği merak konusu.

Türkiye için 'istenmeyen adam' olan Brett McGurk, YPG'nin lehine çalışmakla suçlanıyor.

YPG ile iyi ilişkileri olan Brett McGurk, Rojava'da, "Heval Brett" olarak anılıyor.


McGurk'ın, Polat Can isimli YPG'li komutandan 'plaket' alması, Türkiye'de tepkiyle karşılanmıştı.