Doğu Kürdistan Partileri'nden PJAK'a Red; İşte Sebebi!

PKK'nin Doğu Kürdistan yapılanması PJAK, diğer Doğu Kürdistan (İran) partilerine "Artık eskisine göre daha bağımsız bir yönetimimiz var, eskisi gibi diğer partilere saldırmayacağız... Ortak bir cephe kuralım" önerisinde bulunmuştu.

Ancak diğer doğu Kürdistan partileri PJAK'ın başka yerlere bağımlı olmadan kendi kararlarını alabileceğine inanmadıklarını dolayısıyla ortak bir cephede yer alma teklifini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

PJAK 5. Kongresi'ni gerçekleştirdikten sonra, yeni yönetim diğer Doğu Kürdistan partileri ile görüştü ancak eli boş döndü. Kürdistan Emekçiler Partisi (Komala), Kürdistan Dmeokrat Partisi - İran (KDP-İ) ile görüşürken, PAK ve HDK-İ olarak bilinen  diğer Kürdistan Demokrat Partisi ile görüşmedi.

NE OLMUŞTU?
Mayıs 2015'te İran'a karşı silahlı mücadele başlatan KDP-İ'ye PKK'nin kolu PJAK engel olmuş, sınırı geçerek İran ordusuna saldıran Doğu Kürdistan Peşmergelerini katletmişti. Barış masasına oturmak için PJAK gerillaları ile görümeye giden Doğu Kürdistan Peşmerge komutanı ve korumaları, PJAK tarafından görüşme girişimi sırasında öldürülmüştü. Ancak Doğu Kürdistan Peşmergeleri PJAK'ın saldırısı sırasında "Siz bizi öldürseniz de, biz Kürtlere kurşun sıkmayacağız, BIRAKUJİ yapmayacağız" diyerek karşılık vermeden şehit olmuştu. Ardından PJAK'lılar yanlarındaki kameralarla yaraladıkları Peşmergelerin başına geçmiş, su verirken kameraya çekerek algı operasyonu yapmıştı. Şehit Peşmergelerin eşleri ve çocukları isyan ederek "Şimdi ne diyeceğiz? Öldüren Kürt ölen Kürt!?" demişti.

Bu yüzden Doğu Kürdistan partileri PJAK'a karşı mesafeli duruyor.