VİDEO: Çokuluslu Kanada'lı şirketten, DSG'ye zırhlı araç desteği

Kanada merkezli çokuluslu IAG şirketi, DSG'ye çatışma bölgelerinde kullanması için bağışladığı 4x4 zırhlı araçların fotoğrafları yayınlandı.


YPG'nin de yer aldığı DSG'ye, (Demokratik Suriye Güçleri) Kanada’da kurulan şu anda dünyanın 8 ülkesinde faaliyet gösteren IAG (International Armored Group) adlı şirkete ait olan zırhlı araçlar verildi.


DSG’ye kaç adet zırhlı araç verildiğine dair bir açıklama yapılmazken, zırhlı araçların ABD tarafından DSG'ye verildiği öne sürüldü.

IAG Guardian APC olarak tanıtılan taşıyıcı, 4×4 yüksek korumalı bir zırhlı araç. Çatışma bölgelerinde askerler ile ayrıca kolluk kuvvetleri tarafından kullanılabilen taktik zırhlı araçta tam teçhizatlı 10 askeri personel taşınabiliyor.


IAG Guardian’ın 360 derece dönen taretine makineli tüfek, füze ve bomba atar monte ediliyor. Araçta yangın söndürme sistemi, taktik tekerlekler, elektrikli vinç, monitörlü termal görüntüleme ve gözetleme kameraları, uzun menzilli ışıklar, VHF ve HF iletişim sistemleri bulunuyor.


'Birleşmiş Milletler’de Aynısını Kullanıyor'

Yüksek balistik ve patlama direncine sahip IAG Guardian’ın zemini, kara mayınları ve EYP’lere karşı koruması için özel olarak tasarlandı.

Blast (patlama) etkisini azaltan zırh ve koltuk sistemine sahip araç DSG savaşçıları tarafından kullanılmaya başlandı. B6 ve B7 koruma seviyeli zırha sahip olan araçları ABD Ordusu, Kürdistan, Malezya gibi ülkeler ile Birleşmiş Milletler Barış Gücü birliklerinde askeri amaçla kullanıyor.