Ads[no]

Ads[no]

16 Ocak 2017

Çin'den Trump ABD'sine 'Tayvan' tehditi; Gerekirse...

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni başkanı Donald Trump'ın Çin'e yönelik yeni söylemlerine, Çin medyasında sert eleştiriler getirildi.


China Daily'de yer alan bir yazıda, Donald Trump'ın tutumuna devam etmesi ve ABD-Çin ilişkilerini bozması durumunda, Çin'in "eldivenlerini çıkartmak" dışında bir şey yapamayacağı ifade edildi.

Yazıda, Çin'in Tayvan ve "Tek Çin" politikalarının Çin tarafından blöf olarak görülmekle yetinilemeyeceği, Pekin Yönetimi'nin bu nedenle önlemler almaya başlayacağı söyleniyor.

"Eskiden Trump bizi kızdırırdı, şimdi onu gülünç buluyoruz" diyen China Daily'deki yazı, Trump'ın işini çok iyi bilirmiş gibi konuştuğunu, oysa bir 'çaylak' olduğunu belirtti.

Trump'ın Tayvan(Çin Cumhuriyet) lideri ile telefonda görüşmesi ve "Tek Çin" politikasının müzakere edilebilir olduğunu söylemesi, Çin'i kızdırmıştı.

Çin ile Tayvan (Çin Cumhuriyeti) Arasındaki Gerilimin Sebebi

Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan’ı (Çin Cumhuriyeti) anakaradan ayrılmış bir il olarak görürken, Tayvan’ı de facto olarak yöneten Çin Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1949’daki kuruluşuyla anakara Çin’i kendisinden “ayrıldığı”nı varsayar ve kendini egemen devlet olarak görür.


Her iki devlet, tüm Çin’in uluslararası alandaki tek temsilcilik hakkının talebinde bulunmakta.

1950 yıllarında her iki taraf birbiriyle askeri çatışmada bulundu. 1980 yıllarından beri başlıca olarak ekonomik çıkarlara dayalı kademeli bir yakınlaşma süreci başlamıştı.

2008’de Tayvan devlet başkanı (Çin Cumhuriyeti) Ma Ying-jeou’nun göreve girmesinden beri her iki taraf arasındaki ilişkiler, özellikle 2010’da Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması (EFCA)’nın imzalanmasıyla düzelmişti.

Ancak 2016’da Tayvan’ın kendi bağımsızlığını resmi olarak ilan etme fikrini savunan Tsai Ing-wen’in devlet başkanı olarak seçilip göreve girmesi, iki taraf arasındaki ilişkilerin yeniden bozulmasına sebep olmuştu.
Çin'den Trump ABD'sine 'Tayvan' tehditi; Gerekirse... Reviewed by ZEReditor II on 16.1.17 Rating: 5 Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni başkanı Donald Trump'ın Çin'e yönelik yeni...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.