Çin'den ABD'ye: Güney Çin Denizi'nde savunacağınız hiçbir şey yok

Çin, Washington'ın 'Güney Çin Denizi'nde ABD çıkarlarının korunacağı ve uluslararası suların savunulacağı' açıklamasına ilişkin "Trump ve ekibinin Güney Çin Denizi'nde savunacağı hiçbir şeyi yok" ifadesini kullandı.

Ülkenin resmi yayın organlarından China Daily Gazetesi'nde yer alan başyazıda, yeni ABD yönetiminin, Tayvan meselesini ve Güney Çin Denizi sorununu, 'Çin ile stratejik mücadelesinde koz olarak kullanacağından şüphe duyulmadığına' vurgu yapıldı.
Foto: Güney Çin Denizi / Reuters
ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson'ın, "Çin'in Güney Çin Denizi'ne erişimini engellemeliyiz." açıklamasına atıfta bulunulan başyazıda, "Bu tür saldırgan söylemler eyleme dönüşürse iki ülke arasında çok yıkıcı sonuçlar doğurması muhtemel" ifadesine yer verildi.

China Daily'deki başyazıda, yeni Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer'ın dünkü basın toplantısında sarf ettiği "Güney Çin Denizi'nde ABD çıkarlarını koruyacağız ve uluslararası suları savunacağız" sözleri hatırlatıldı ve 'iki devlet arasında çatışma ihtimalinin arttığı' yorumu yapıldı.

Pekin'in bölgede askeri tesisler kurduğu yönünde kamuoyuyla paylaşılan uydu fotoğraflarıyla gerçeklerin çok farklı olduğu savunulan başyazıda, "Trump ve ekibinin Güney Çin Denizi'nde savunacağı hiçbir şeyi yok. Eğer bölgede bir savaş çıkacaksa bu, ABD ordusunun eylemleri sebebiyle olacaktır" değerlendirmesinde bulunuldu.