CIA'in 'İran karşıtı' yeni direktörü açıklandı

ABD Başkanı Donald Trump'ın CIA Direktörlüğü için aday gösterdiği Kansas vekili Mike Pompeo, Senato'da yapılan oylamada yeterli sayıya ulaşarak CIA'in başına geçti.


ABD Başkanı Donald Trump'ın CIA için aday gösterdiği Cumhuriyetçi Kansas vekili Mike Pompeo, Senato'da yapılan oylamada gerekli sayıya ulaşarak CIA'in patronu oldu.

Pompeo, İran karşıtı söylemleriyle tanınıyor, bu ülkeyle varılan nükleer anlaşmaya sert bir şekilde karşı çıkıyor.

Oylamada 100 senatörden 66'sı Pompeo için olumlu yönde oy kullanırken, 32 isim karşı çıktı. Pompeo'ya 'hayır' oyu kullananların 31'i Demokrat Parti'den.

Cumhuriyetçi Parti'den bir senatör de Pompeo'nun adaylığına karşı oy kullandı. Senato'daki seçim sonucunun açıklanmasının ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pompeo'nun CIA'in yeni Direktörü olduğunu açıkladı.

Temsilciler Meclisinde üç dönemdir Cumhuriyetçi Parti'den Kansas vekili olarak görev yapan ve aynı zamanda İstihbarat Komitesi üyesi olan Pompeo, Washington'da İran karşıtı söylemleriyle tanınıyor.

Senato İstihbarat Komitesinde geçen hafta adaylığıyla ilgili gerçekleştirilen oturumda senatörlerin sorularını yanıtlayan Mike Pompeo, başkanlık seçimlerine Rusya'nın "siber saldırı yoluyla müdahale ettiği" iddiasını desteklemiş, "Rusya'nın demokrasimize zarar vermek istediğinden şüphem yok" ifadesini kullanmıştı.

İran ile varılan nükleer anlaşmaya şiddetle karşı çıkan Pompeo, basına sızdırdığı belgelerle ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) bazı dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran kurumun eski sistem analisti Edward Snowden'ın vatan haini olduğunu ve idam edilmesi gerektiğini savunuyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler