CHP'den "AK Parti, MHP'ye 50 bin kadro ve 60 vekil verecek" iddiası!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, MHP’ye anayasa tekliflerinin meclisten geçirilmesi için 50 bin kadro verildiğinin konuşulduğunu söyledi.


TBMM Genel Kurulu'nun anayasa değişikliğiyle ilgili öneri paketinin ele alındığı süreç işliyor. Anayasa değişikliği teklifindeki maddelerin TBMM'de görüşülmesine ilişkin ilk teklif pazartesi günü yapılan oylamada 134 ret oyuna karşı 338 evet oyu ile kabul edildi.

Hali hazırda 550 olan milletvekili sayısının 600'e çıkarılmasıyla ilgili ikinci teklife geçildiğini de aktaran CHP'li vekil Çetin Osman Budak, kürsüde konuşan bir MHP milletvekilinin tekliflerle ilgili konuşmasını işaret ederek 'hikaye' anlattığını söyledi.

CHP'li Budak, kulislerde konuşulduğunu öne sürdüğü bir iddiayı da açıkladı. AK Parti ile MHP arasında geçen bir pazarlık sonucu 550 milletvekili sayısının 600'e çıkarıldığını belirten Budak, “Eğer teklifler meclisten geçerse aynı zamanda referandumdan da geçerse MHP'ye 50 bin kadro verilmiş. Zaten şu anda kadrolar verilmeye başlanmış. Bunlar kulislerde konuşulanlar. Bir sonraki aşamada, eğer geçerse referandumdan sonra tekrar bir seçim isteyebilirler. Bu seçimde MHP'ye 60 milletvekili sözü verilmiş. MHP kendini kapatıp AKP ile seçime giriyor ve 60 milletvekili oradan gösteriliyor" diye konuştu.