"Bu 100 yıllık bir fırsat; Kürtler tek ses olursa kimse karşılarında durmaz"

YNK Genel Sekreter Yardımcısı olan Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı Kosret Resul Ali, Rudaw’a önemli açıklamalarda bulundu.


Kosret Resul Ali, "Bugün şartlar Kürtlerden yana ve arkamızda  iyi bir destek var. Eğer iç meselelerimizi bir an önce çözüme kavuşturamazsak, önümüze çıkan bu 100 yıllık fırsatı kaçırırız”  değerlendirmesinde bulundu.

Musul’un IŞİD’den kurtarılmasından sonra bölgede büyük değişiklikler yaşanacağını söyleyen Kosret Resul Ali, Kürtlerin de bu değişimde ana aktör olduğunu ve eğer Kürdistan Bölgesi'nin iç meselelerini bir an önce çözüme kavuşturmaması durumunda bu 100 yıllık tarihi fırsat ellerinden kaçırabileceklerini söyledi.

Bağımsızlık Rüya Değil

Bağımsızlığın Kürtler için rüya olmadığını ve şuan kendisiyle beraber bütün Kürtlerin gerçek bir Kürdistan gördüğünü ifade eden Kosret Resul Ali, "Benim şahsi düşüncem bağımsızlık ve halkı refaha kavuşturmak birbiriyle  paralel bir yoldur. Demokrasi, özgürlük ve ifade özgürlüğünü ilerletmeliyiz. Şeffaf ve yolsuzluktan arındırılmış bir devlet kurmalıyız. Ancak bu şekilde hedefimize ulaşabiliriz." dedi.

Kosret Resul, Peşmerge güçlerinin kurtardığı hiçbir bölgeden çekilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Kürdistan’daki Partiler Tehlikenin Farkında

Son mesajında 5 siyasi partinin katılacağı bir zirve yapılması için çağrıda bulunan Kosret Resul’e, "daha önce de bu tür zirveler yapıldığının ancak herhangi bir sonuç alınamadığının" hatırlatılması üzerine Kosret Resul Ali şöyle yanıtı verdi:

"Evet, daha önce de yaptık ama şimdi zamanlama ve şartlar daha farklı. Şu anda bütün taraflar yaşanacak tehlikeleri idrak etmiş durumda. Bu nedenle sıkıntıları çözmek için bir araya gelmenin tam zamanı. Ayrıca  halkın, hükümete yönelik güveninin tazelenmesi için birebir gelişmelerin içinde yer alması gerektiğini düşünüyorum."

Kosret Resul Ali, "kendisi için koltuk ve görevin hiçbir zaman önemli olmadığını, önemli olanın halkın iyi yaşaması, maaşlarını alması, halk içerisinde adaletin sağlanması ve devlet idaresinde şeffaf davranılması" olduğunu belirtti.

YNK’nin içerisindeki sıkıntıları çözmek için çabalarının devam ettiğine değinen Kosret Resul, "YNK’nin içerisindeki sıkıntıların çözülmesinin, Kürdistan Bölgesi’de yaşanan sıkıntıların çözümünde etkili olacağını bildiklerini" değerlendirmesinde bulundu. (Rudaw)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler