BM Temsilcisi'nden Kürtler'e ilişkin 'önemli' açıklamalar; Kürtler'in sayısını yanlış biliyormuşum

Kazakistan'ın başkenti Astana’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rudaw'ın muhabiri Zınar Şino’nun sorularını yanıtladı.


Astana'da bulunan BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura, Rudaw muhabiri Zınar Şino'nun sorularına ilginç yanıtlar verdi.

Rudaw muhabiri De Mistura'ya, "Astana görüşmelerinden sonra Cenevre görüşmeleri başlayacak, tarafların hangi düzeyde katılacağını söyleyebilir misiniz? Özellikle Suriye Kürtlerinin, geçtiğimiz üç oturumda da katılımlarına izin verilmedi, bu kez katılacaklar mı, Özellikle PYD ve IŞİD’e karşı savaşan Kürt gruplar?” sorusunu yöneltti.

Rudaw muhabirinin ikinci bir soru ise, “En son verdiğiniz demeçte Kürtler Suriye’nin sadece yüzde 5’ini oluşturuyor demiştiniz. Kürtler bu sözlerinizden büyük bir endişe duydu, bu yüzden soruyorum, acaba Suriye’de ne kadar Kürt olduğu hakkında elinizde herhangi bir bilgi var mı?”

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura bu soruya şöyle yanıt verdi:

"Sana bir sırrımı söylemek istiyorum ancak öncelikle sormak istediğim bir şey var, Sen Kürt müsün?"

Rûdaw muhabirinden “evet” cevabı alan Staffan de Mistura şöyle devam etti:

"O zaman çok iyi... Okul yıllarımda kötü bir öğrenci değildim ve sınıf ikincisiydim. Derslerim arasında tek bir dersim kötüydü o da matematik. Sayısalda çok kötüyüm. 7 dil konuşuyorum ve dillerle aram çok iyi ama sayılarla aram çok kötü. Bu nedenle belirtmek istiyorum, dile getirdiğim sayı yanlıştı. O konuşmamın ardından araştırdığımda sayının doğru olmadığını gördüm. Bu nedenle bunu kişisel olarak algılamayın. Burada hiçbir sayı söylemeyeceğim. Matematiğim yüzünden bir kez daha söylediğim rakam doğru olmayabilir.”

Cenevre Görüşmelerine katılacak olan taraflar hakkında ise:

“Heyetlerle ilgili ise, bütün toplantılardan önce bu sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Burada da aynı sorun vardı. Sıkıntı, bazı bölgelerde bulunan silahlı güçlerin temsilcilerine odaklanarak çözülmeye çalışılıyor.

Bu yöntemle davet edilen gruplar kolayca belirlendi. Caferi’nin de söylediği 2254 kararını hatırlatmak istiyorum. Heyetler bu karara göre davet ediliyor.”

Öte yandan Sputnik’e yaptığı konuşmasında ise Cenevre görüşmelerinin ne zaman başlayacağına ilişkin De Mistura, "Şimdilik, 8 Şubat bizim hedeflediğimiz tarih… Her şey sadece Astana’ya değil BM Güvenlik Konseyi toplantısına da bağlı. Önümüzdeki hafta Genel Sekreter’le (Antonio Guterres) de görüşeceğim ve Güvenlik Konseyi’ne danışacağım, bunların Suriye görüşmelerinin ne zaman en uygun olacağı konusunda etkileri olabilir” dedi.

"Kürtler'in Cenevre'ye Katılımı Şubat'ta Netlik Kazanacak"

Davetiyelerin Cenevre görüşmelerinin başlamasından hemen önce gönderileceğini ifade eden BM Temsilcisi De Mistura, "Bu sefer davetiyeleri belirlenen tarihe kısa süre kala gönderebiliriz çünkü şimdiye kadar birçok deneyim elde ettik” diye konuştu.

Ayrıca De Mistura, Kürtler'in Cenevre'ye katılımının Şubat ayında karara bağlanacağını kaydetti. De Mistura, "Kürt heyetinin Cenevre'deki müzakerelere katılımı çok hassas bir konu ve her Cenevre görüşmesinden gündeme geliyor. Bu konunun şubat ayında karara bağlamayı umuyorum" ifadelerini kullandı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler