Ads[no]

Ads[no]

24 Ocak 2017

BM Temsilcisi'nden Kürtler'e ilişkin 'önemli' açıklamalar; Kürtler'in sayısını yanlış biliyormuşum

Kazakistan'ın başkenti Astana’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rudaw'ın muhabiri Zınar Şino’nun sorularını yanıtladı.


Astana'da bulunan BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura, Rudaw muhabiri Zınar Şino'nun sorularına ilginç yanıtlar verdi.

Rudaw muhabiri De Mistura'ya, "Astana görüşmelerinden sonra Cenevre görüşmeleri başlayacak, tarafların hangi düzeyde katılacağını söyleyebilir misiniz? Özellikle Suriye Kürtlerinin, geçtiğimiz üç oturumda da katılımlarına izin verilmedi, bu kez katılacaklar mı, Özellikle PYD ve IŞİD’e karşı savaşan Kürt gruplar?” sorusunu yöneltti.

Rudaw muhabirinin ikinci bir soru ise, “En son verdiğiniz demeçte Kürtler Suriye’nin sadece yüzde 5’ini oluşturuyor demiştiniz. Kürtler bu sözlerinizden büyük bir endişe duydu, bu yüzden soruyorum, acaba Suriye’de ne kadar Kürt olduğu hakkında elinizde herhangi bir bilgi var mı?”

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura bu soruya şöyle yanıt verdi:

"Sana bir sırrımı söylemek istiyorum ancak öncelikle sormak istediğim bir şey var, Sen Kürt müsün?"

Rûdaw muhabirinden “evet” cevabı alan Staffan de Mistura şöyle devam etti:

"O zaman çok iyi... Okul yıllarımda kötü bir öğrenci değildim ve sınıf ikincisiydim. Derslerim arasında tek bir dersim kötüydü o da matematik. Sayısalda çok kötüyüm. 7 dil konuşuyorum ve dillerle aram çok iyi ama sayılarla aram çok kötü. Bu nedenle belirtmek istiyorum, dile getirdiğim sayı yanlıştı. O konuşmamın ardından araştırdığımda sayının doğru olmadığını gördüm. Bu nedenle bunu kişisel olarak algılamayın. Burada hiçbir sayı söylemeyeceğim. Matematiğim yüzünden bir kez daha söylediğim rakam doğru olmayabilir.”

Cenevre Görüşmelerine katılacak olan taraflar hakkında ise:

“Heyetlerle ilgili ise, bütün toplantılardan önce bu sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Burada da aynı sorun vardı. Sıkıntı, bazı bölgelerde bulunan silahlı güçlerin temsilcilerine odaklanarak çözülmeye çalışılıyor.

Bu yöntemle davet edilen gruplar kolayca belirlendi. Caferi’nin de söylediği 2254 kararını hatırlatmak istiyorum. Heyetler bu karara göre davet ediliyor.”

Öte yandan Sputnik’e yaptığı konuşmasında ise Cenevre görüşmelerinin ne zaman başlayacağına ilişkin De Mistura, "Şimdilik, 8 Şubat bizim hedeflediğimiz tarih… Her şey sadece Astana’ya değil BM Güvenlik Konseyi toplantısına da bağlı. Önümüzdeki hafta Genel Sekreter’le (Antonio Guterres) de görüşeceğim ve Güvenlik Konseyi’ne danışacağım, bunların Suriye görüşmelerinin ne zaman en uygun olacağı konusunda etkileri olabilir” dedi.

"Kürtler'in Cenevre'ye Katılımı Şubat'ta Netlik Kazanacak"

Davetiyelerin Cenevre görüşmelerinin başlamasından hemen önce gönderileceğini ifade eden BM Temsilcisi De Mistura, "Bu sefer davetiyeleri belirlenen tarihe kısa süre kala gönderebiliriz çünkü şimdiye kadar birçok deneyim elde ettik” diye konuştu.

Ayrıca De Mistura, Kürtler'in Cenevre'ye katılımının Şubat ayında karara bağlanacağını kaydetti. De Mistura, "Kürt heyetinin Cenevre'deki müzakerelere katılımı çok hassas bir konu ve her Cenevre görüşmesinden gündeme geliyor. Bu konunun şubat ayında karara bağlamayı umuyorum" ifadelerini kullandı.
BM Temsilcisi'nden Kürtler'e ilişkin 'önemli' açıklamalar; Kürtler'in sayısını yanlış biliyormuşum Reviewed by ZEReditor II on 24.1.17 Rating: 5 Kazakistan'ın başkenti Astana’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan BM Suriye Özel Temsilcis...

1 yorum:

  1. Caqqal herif..Oda Kurdleri enayi yerine koymaya calisiyor.Madem matematikle aran iyi degil o yuzden Kurdlerin sayisini yanlis telafuz edecektin simdi yaptigin gibi konusmasaydin susup sayi vermeden Kurdlerin temsil hakkini savunsaydin sadece.

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.