Birleşmiş Milletler'den Kürt siyasetçiye 'Yüksek Komiserlik' teklifi

Birleşmiş Milletler'in New York merkez ofisi, Kürdistan Yurtseverler (YNK) Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih’in BM bünyesinde görev almasını talep ettiği belirtildi.


Genel Sekreter’in değişmesi ile birlikte Birleşmiş Milletler’de yapılan yeni düzenleme çerçevesinde YNK Genel Sekreter Yardımcısı Berhem Salih’ten BM’de çalışması talep edildi.

BM yetkililerinin, Berhem Salih’e BM Mülteciler Yüksek Komiseri düzeyinde görev alması yönünde teklif götürdüğü öğrenildi. Berhem Salih’in, şimdiye kadar BM’nin teklifine yanıt vermediği ve büyük ihtimalle BM’nin görevini kabul etmeyeceği de gelen bilgiler arasında.

YNK Karar Merkezi içerinde yer alan Berhem Salih’in, YNK’nin iki kanadının yeniden bir araya gelmesi çalışmalarına ağırlık vermek istediği kaydedildi.

Kimi kaynaklar, Celal Talabani’nin oğlu Pavel Talabani’nin, Berhem Salih’e Irak Cumhurbaşkanı olması için söz verdiğini idida ediyor.

Ancak bu durumda Pavel Talabani’nin, YNK’nin diğer kanadın başını çeken annesi Hero İbrahim Ehmed’i ikna etmesi gerekiyor.

Karar Merkezi’nde yer alan YNK Parlamenteri Rewas Fayiq ise, Berhem Salih’in hem BM’de görev alabileceğini hem de YNK Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürebileceğini ifade etti. (BasNews)