Ads[no]

Ads[no]

26 Ocak 2017

Bir Referandum Anketi Daha; 'Evet' Sürpriz Olur!

Gezici Araştırma Merkezi, Partili cumhurbaşkanlığı referandumu ile ilgili yapılan anketlerde 'hayır'cıların önde göründüğünü söyledi.


Gezici Araştırma Merkezi Sahibi Murat Gezici, Aydınlık Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede Nisan ayında yapılacak halk oylaması için 'evet' oylarının yüzde 42, 'hayır' oylarının yüzde 58 seviyesinde olduğunu belirtti.

Gezici Araştırma Merkezi Sahibi Murat Gezici'nin açıklamaları şöyle:

"Hayır Normal, Evet Sürpriz"

Şu anda referandumda 'evet' oyları yüzde 42,  'hayır' oyları yüzde 58 seviyesinde. CHP’nin yüzde 93’ü  'hayır' diyor. Yüzde 7’si ise sandığa gitmeyeceğini ifade ediyor.

MHP’nin yüzde 70 civarındaki seçmeni Bahçeli gibi düşünmüyor. 'Hayır' oyu kullanacağını söylüyor. HDP’nin yüzde 20’si sandığa gitmeme eğiliminde. Referandumda 'hayır' çıkması normal, 'evet' çıkması sürpriz olur.

AK Parti'de Son Durum

Ak Parti seçmeninin yüzde 20’si 'hayır' diyor. Bu kesim kararlı. Sandığa da gidecek. Eğitim seviyesi yükseldikçe AK Parti seçmeninde 'hayır'  diyenlerin oranı artıyor. Ayrıca batı illerinde de 'hayır' oranı yüksek.

Ak Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 65’i ideolojisi nedeniyle, yüzde 35’i de yaşam konforunu daha da arttırmak için oy veriyor. Yaşanan ekonomik kriz yüzde 35’lik kesimde etkili oluyor. 

Ayrıca rejim kaygısı ve bölünme endişesiyle referandumda 'evet' vermeyecek Ak partili seçmen de var.

İstanbul'da 'Hayır' Yüzde 50-55

İstanbul’da 'hayır' oyları 'evet' oylarından yüksek. Şu anda İstanbul’da 'hayır' oyları 50-55 arasında. Bu durumun fazla değişeceğini sanmıyorum.

Başkanlık Böler

“Başkanlık bölünme yaratır” diyen bir seçmen kitlesi var. Ak Parti ve MHP içinde de böyle düşünen ciddi bir kesim bulunuyor. Bu kesim Erdoğan’a ve Akp’ye “Her şeye sahipsiniz, ne istersen yapıyorsunuz, daha ne istiyorsunuz” tepkisi gösteriyor.

Seçmenin yüzde 76’sı oy vereceği anayasa değişikliğinin içeriğini bilmiyor. Değişikliği iyice anlayanlar arasında 'hayır' eğilimi güçlü. (Cumhuriyet)
Bir Referandum Anketi Daha; 'Evet' Sürpriz Olur! Reviewed by ZEReditor II on 26.1.17 Rating: 5 Gezici Araştırma Merkezi, Partili cumhurbaşkanlığı referandumu ile ilgili yapılan anketlerde &#...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.