Beşar Esad'ın 'Rakka' ve 'Astana' açıklaması: Görüşmeye hazırız ama...

Şam Yönetimi lideri Beşar Esad, Astana'da her şeyi görüşmeye hazır olduklarını, ancak karşılarında gerçek Suriye muhalefeti görmek istediklerini söyledi.


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransız parlamenterlerden oluşan bir heyeti başkent Şam'da kabul ettikten sonra Fransız medyasına konuştu.

Suriye Devlet ajansı SANA'da yer alan habere göre, Beşar Esad, Fransız heyetinin ziyaretinin, Fransa'nın Suriye'ye yönelik tutumunu değiştirmesine yardımcı olacağını umduğunu ifade etti.

Dünyadaki her şeyin, Suriye'ye bakarak her seviyede değiştiğini savunan Esad, buna rağmen Fransız yönetiminin hala pozisyonunu değiştirmediğine ve gerçeklerden kopuk eski dili konuşmaya devam ettiğini söyledi.

Tarihteki bütün savaşların kötü olduğunu söyleyen Esad, kendi ülkeni savunmak gibi soylu bir nedenle olsa dahi savaşın kötü bir şey olduğunu söyledi.

Beşar Esad, Vadi Barada'da savaşın devam etmesini de, silahlı grupların Şam'da yaşayan 5 milyon insanın suyunu kesmesi ve ordunun da bunun için bölgeyi kurtarmak için operasyona başlamasına bağladı.

Rakka'yı ne zaman kurtaracakları yönündeki bir soruya, "Anayasaya ve yasalara göre, Suriye topraklarının her karışını kurtarmak zorundayız" yanıtını veren Esad, buna rağmen askeri olarak bazı öncelikleri olduğunu belirtti.

Astana'da başlayacak müzakerelerle ilgili olarak "Her şeyi görüşmeye hazırız" diyen Esad, "Ancak karşımızda kim olacak?" sorusunu yöneltti.

Muhalefetin gerçek, yani Suriye'de kökü olan bir muhalefet olması gerektiğini savunan Esad, karşılarına oturacak muhalefetin Amerikan, İngiliz ya da Suudi muhalefeti olmaması gerektiğini söyleyerek, müzakerelerin seyrinin buna bağlı olduğunu kaydetti.

Esad, kendi pozisyonunun tartışılmasının da anayasa ile ilgili olduğunu, anayasa değişmeden bunun tartışılamayacağını ve her anayasanın da bir referanduma ihtiyaç duyduğunu da sözlerine ekledi.

Esad, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı adaylarından Francois Fillon'un teröristlere karşı savaşta farklı bir pozisyon aldığını ve bundan memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler