Ads[no]

Ads[no]

24 Ocak 2017

BBC: Kürt Gençleri toplumsal değişim peşinde

Ortadoğu denince akla ilk olarak çatışmalar ve büyük toplumsal problemler geliyor ama bir grup modaya düşkün Kürt Genci, bu kötümser imajı değiştirme peşinde.


Kürt Gençleri, başlattıkları moda hareketinin sosyal bir değişimi de beraberinde getirmesini umuyorlar.

Grup kendilerine, Başkent Erbil'de kurulmuş olmalarından yola çıkarak, "Bay Erbil" adını vermiş.

IŞİD ile savaşın ön cephesi konumunda bulunan Erbil'de bir araya gelerek başlattıkları "akım" ise son bir yıl içinde özellikle sosyal medyada kendisine büyük bir takipçi bulmuş durumda.


"Centilmen buluşmaları" adı altında bir araya gelen grubun paylaştığı fotoğraflar birçoklarına batıdaki "hipster" akımını hatırlatıyor.

Dar kalıp takım elbise ve hipster akımının vazgeçilmezi olan özenle uzatılmış sakal "Irak'ın ilk centilmen moda kulübünün" 30 üyesinin de kimliğinin bir parçası.

Her ne kadar bu akım batı kökenli olsa da "Bay Erbil" grubu, modernite ile bölge kültürünü birleştirdiklerini söylüyor.

Tarzlarını oluştururken, bölge kültüründe "Efendi" olarak anılan ve şehirde en iyi kıyafetleri ile gezen "toprak sahibi" sınıfından da esinlendiklerini söylüyorlar.


Kadın Hakları İçin De Aktifler

"Bay Erbil"in tüm amacı bir moda akımını bölgede duyurmak değil.
Grup, "kendileri gibi daha iyi bir hayat arayışındaki Kürt gençlerinin olduğunu, bulundukları coğrafya dışındaki dünyaya gösterme" amacı da taşıyor.

"Bay Erbil" kadın hakları konusunda bölgede hakim olan geleneksel tavrı da değiştirmeyi amaçladığını açıklıyor.

Grup, her Perşembe yaptığı bir sosyal medya paylaşımında, kadınların toplumda daha aktif olmasına örnek gösterdikleri bir kadın kahramanı öne çıkarıyor. (BBC Türkçe)
BBC: Kürt Gençleri toplumsal değişim peşinde Reviewed by ZEReditor II on 24.1.17 Rating: 5 Ortadoğu denince akla ilk olarak çatışmalar ve büyük toplumsal problemler geliyor ama bir grup modaya düşkün Kürt Genci, bu kötümser imaj...

1 yorum:

  1. Güzel ve modern giyinmek Kurd gençlerinin de hakkı. Ama kendi kökünüzden üzerinden modayı geliştirin. Yani İtalyan modası gibi Kurd modası diye bir terim de olsun moda dünyasında. Kapak resmi güzel. Ama isim orijinal değil. Has bir kurdçe isim seçmeliydiler.

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.