"Bazı Kürt Parlamenterler Abadi'nin Sözcülüğüne Soyunmuş"

Kürdistan Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizeyi bazı Kürt parlementerlere tepki göstererek "Bazı Kürt parlementerler (Irak Başbakanı) Abadi'nin sözcülüğüne soyunmuş" dedi.

14 Şubat'ta Bağdat'ta Irak Savunma ve Güvenlik Komisyonu bir toplantı gerçekleşmişti. Toplantı sonrasında Kürt parlamenter Şaxewan Abdullah bazı açıklamalar yapmış, Sefin Dizeyi bu açıklamalara ilişkin Abadi'den duymadıklarını, Abdullah'ın onun sözcülüğüne soyunduğunu dile getirdi.

Dizayi, “Bu parlamenterler veya sözcüler, yapılan toplantılardan sonra, kendilerini öne çıkarmak için hemen çıkıp açıklama yapmak yerine ilk olarak ilgili makam olan Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan doğru rakamları istemesi gerekiyor” vurgusunda bulundu.

Şaxewan Abdullah ne demişti?

İşte ZERarşiv'den o haber:

Irak Başbakanı: PKK'nin Şengal'den Çıkmasını İstedik, Olumlu Karşıladılar
Irak Başbakanı Haydar el Abadi PKK'den Şengal'i terketmesini istediklerini, PKK'nin de olumlu cevap verdiğini ve çıkacaklarını söyledi.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Konseyi Üyesi Şaxewan Ebdulla Haydar el Abadi'nin kendilerini bu konuda bilgi verdiklerini açıkladı.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi, dün Irak Emniyet Yetkilileri, Güvenlik ve Savunma Konseyi Üyeleri, askeri ve istihbarat yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

"Kürdistan'ı Örnek Alın"

Kürtler adına Toplantıya katılan Şaxewan Ebdulla yaptığı açıklamada "Toplantı güvenlik konusundaydı. IŞİD ile savaş, Musul Operasyonu, Bağdat'ın güvenliği konuları ele alındı. Biz de Abadi'ye Kürdistan Bölgesi güvenliğini örnek almasını (istifade etmesini) önerdik" dedi.

Toplantı'da Peşmerge maaşlarının gündeme getirildiği ancak Abadi'nin "Kürdistan petrol satıyor, oradan ödesin" dediği açıklandı.

PKK de Gündeme Geldi

Şaxewan Ebdulla PKK konusunun da toplantıda gündeme geldiği söylerek şu ifadelere yer verdi;

PKK’nin Şengal’de bulunmasıyla ilgili ise Abdullah, “Abadi toplantıda PKK ile görüştüklerini ve kendilerine, Şengal’den çıkmaları gerektiğini ilettiklerini söyledi. ‘Onlar Türk vatandaşı ve Irak topraklarında sadece oturum izni almayı talep edebilirler’ dedi” ifadesini kullandı.

PKK’nin tepkisinin sorulması üzerine Abadi’nin, “Olumlu karşıladılar, Türk askeri de Başika’dan çekilecek” dediği kaydedildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler