Başkan Barzani'nin İstifa Ettiği Haberleri Yalan, Ancak...

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani'nin istifa ettiğine dair haberler önce PKK medyasında ardından bir kesim Türkiye medyasında yer aldı. Başkan Barzani'nin Kürdistan adına, bağımsız bür ülke temsilcisi edasıyla Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) Davos Zirvesi'ne katılması ile bu iddianın öne sürülmesi Bağımsız Kürdistan karşıtı niyetleri ortaya koyuyor. Nitekim söz konusu zirveye 100'den fazla ülke iştirak ediyor.

"Barzani İstifa Etti" ve "Barzani Görevi Bıraktı" Haberleri Doğru mu?

Ancak ZERnews olarak Kürdistan'ın başkenti Erbil'den yani Başkanlık ofisi ve danışmanlarından edindiğimiz bilgilere göre Kürdistan Başkanı Mesut Barzani istifa etmedi. Ancak Barzani'nin baştan beri Kürt partilerinden anlaşmalarını bir aday ortaya çıkarmasını söylemiş, Başkanlık emanetini bu adaya teslim edeceğini beyan etmişti.

Başta Talabani'nin lideri olduğu YNK ve başka muhalefet partileri savaş sürecinde sağlıklı bir seçimin yapılmayacağını, bu süreçte hem Kürdistan genelinde hem de uluslararası alanda Başkan Mesut Barzani'ye ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

YANİ ÜLKE SAVAŞTA OLDUĞU İÇİN, MUHALEFETİN DE ONAYI İLE SEÇİME GİDİLEMİYOR. ANCAK BARZANİ EMANETİ TESLİM ETMEK İÇİN ÇABALIYOR.

Başkan Barzani ise 2 dönemden fazla Başkanlık koltuğuna oturmasının Kürdistan demokrasisine zarar vereceğini dile getirerek "O zaman karşı savaştığımız diktatörlerden ne farkımız kalır" şeklinde konuşmuştu.

Barzani ilk başkanlığı meclisteki parlementerlerin seçimi ile olmuş, %65 oy almıştı. Bazı partilerin "Başkanı halk seçmeli" çıkışı üzerine Barzani ikinci seçimde halk seçimine gitmiş halktan %70 oranında oy almıştı.

Başkan Barzani hakkında yalan haberler yayarak onu diktatörlere benzetmeye çalışan, Bağımsız Kürdistan düşmanları için  Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Bölgesi'ndeki yukarıdaki yaklaşımın yanı sıra şu durumu göstermek en iyi cevaptır;

Mesut Barzani'nin lideri olduğu ülkede 5 resmi dil var, Ortadoğu'nun yegane demokratik ve şeffaf seçimlerine sahip bir sistem var. Her milletin kendi yerleşim yerlerinde kendi dilleri üstte Kürtçe'de altta olur. Her din sahibi toplumda din dersleri o inanç kesiminin inancına göre verilir. Kürdistan Diyaneti İşleri'nde her dinin kendi temsilci var. Her toplum kendi diline göre eğitim alır. Yiyecek ve içecek halka bedava dağıtılır, eğitim ve tüm masrafları ücretsizdir. Yurt dışında kendini geliştirmek isteyen vatandaşların tüm masrafını Kürdistan karşılar, kendisi ve eşine maaş bağlar. Esnaftan vergi alınmaz.

Seçimlerde baraj yoktur. Tek milletvekili çıkaran parti meclise girebiliyor, bakanlık da verilebiliniyor. Bileşenlerin (Azınlık) kotaları vardır, oy almasalar da Kürdistan meclisinde temsil edilirler. Birinci olan KDP'nin 4 Bakanlığı varken, muhalif partilere 15 Bakanlık verildi. Bu da Kürdistan'ın beraber yönetilmesi içindi. Hatta YNK yanaşmayınca kendi bakanlıklarından 1 tanesini verdi, sırf Kürtler anlaşabilsin diye. Tüm bakanlıkların tüm yetkilerini kullanabilmesi için Başkan Barzani çok hassas davranarak arkasında duruyor.

Kürdistan petrol ve doğalgaz anlaşmaları için "Yüksek Petrol ve Gaz Komitesi" var. Bu komitede her partiden eşit temsilci bulunur. Bu temsilciler anlaşmalara imza atar, paralar bu temsilciler gözetiminde Kürdistan'a aktarılır.

Başkan Barzani'nin Kürtler için bu ölümcül süreçte neden görevde kalması gerektiğine ilişkin bu makaleyi okumanızı öneriyoruz:

Makale: Bağımsızlık Projesini Anlamak ve Bize Düşen Görevler - SARO QADIR
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler