Başkan Barzani: Hiç kimsenin 'Irak'ın bütünlüğü' konusunda bizi eleştirmeye hakkı yok

Başkan Mesud Barzani, Erbil’deki dış ülkelerin konsolos ve temsilcileriyle düzenlediği toplantıda, ‘Hiç kimsenin, Irak’ın bütünlüğünün korunamaması konusunda bizi eleştirmeye hakkı yok’’ açıklamasında bulundu.


Başkan Barzani, bugün Erbil’deki dış ülkelerin konsolos ve temsilcilikleriyle bir araya geldi.

Başkan Barzani konuşmasına, 2017 yılının tüm ülkelere başarı ve yeni başlangıçlar getirmesini dileyerek, toplantıdaki ülke temsilcilerin yeni yılını kutlayarak başladı.

Başkan Mesud Barzani’nin toplantıda yaptığı konuşmasından bazı satır başları şöyle:

‘‘ IŞİD, en güçlü döneminde Kürdistan Bölgesi’ne saldırdı. Peşmerge, tüm dünya için büyük tehdit oluşturan bu terör örgütüne karşı, çok sınırlı imkanlarla ve büyük bedeller vererek başta ülkesindeki tüm bileşenleri savunmaya çalıştı. Ardından terörün yayılmasını engelledi ve saldırı poziyonuna geçti.

Halkımız için büyük tehdit oluşturan terör, Peşmergelerimizin canını feda etmesi sayesinde şimdi Musul’a sıkışmıştır.

Kürdistan halkının büyük cefarkarlığı ve Peşmerge’nin fedakarlığının yanı sıra, Peşmerge’nin başarısında dost ülkelerin ve koalisyon güçlerinin verdiği desteğin rolü büyüktür. Dost ülkelere ve koalisyon güçlerine teşekkür ederim.

Musul’u IŞİD’e teslim edenler, operasyonun başlamasını engellemek istediler. Kendilerinin başaramadıklarını başkalarının başarmasını istemediler.

Geçtiğimiz yılın 29 Eylül’ünde Bağdat’a yaptığım ziyarette, Irak Başbakanı ve ilgili kesimlerle yaptığımız anlaşma sonucu, Peşmerge Güçleri ve Irak ordusu işbirliğiyle Musul operasyonu başlatıldı.

Peşmerge çok kısa sürede kendisi için belirlenen bölgeleri IŞİD’den temizledi. Bu sayede bugün Irak ordusu, Musul’da ilerleyebiliyor. Eğer Peşmerge ve Irak ordusu arasında işbirliği olmasaydı, operasyonun başarı şansı olamazdı.

IŞİD büyük bir yenilgi almıştır. Ancak Musul operasyonunda askeri yenilgi alması, IŞİD terörünün son bulacağı analamına gelmemektedir. Başka biçimlerde ve  isimlerle dünya güvenliğini tehdit etmeyi sürdürecektir. Bu yüzden, terörün yenilmesi için terörü besleyen radikal ideolojilere karşı ekonomik, siyasi ve toplumsal alanda ortak uluslararası işbirliği ve mücadeye ihtiyaç vardır.


Petrol fiyatlarının düşmesi, Kürdistan’a gelen bir buçuk milyon sığınmacı (son Musul operasyonunda ise yüz bin kişi daha geldi), Kürdistan Bölgesi’nin yükünü ağırlaştırmış ve büyük bir ekonomik krize neden olmuştur.

IŞİD terörünün yenilmesiyle birlikte sığınmacıların tekrar yurtlarına dönmesi, petrolün yeniden değer kazanması ve hükümetin reformlarının hayata geçmesiyle, Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisinin düzeleceğine inanıyorum.

Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi krizin çözümü için de taraflar arasındaki görüşmeler devam etmektedir. İyi bir sonuç çıkacağına inanıyorum.

Kimse, Irak’ın bütünlüğünün korunamaması konusunda  Kürdistan Bölgesi’ni suçlayamaz. Kürdistan Bölgesi, Irak’ın birliği ve demokrasinin korunması için büyük çaba harcadı. Bağdat ile aramızda iyi bir diyalog var, özellikle Musul operasyonu ile bereber. Ancak Kürdistan halkı tarihte yaşanan trajedilerle yeniden yüz yüze gelmemelidir.’’
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler