Başkan Barzani'den 'Bağımsızlık', 'Çözüm Süreci', 'Suriye' ve 'Şengal' açıklaması

47.Dünya Ekonomik Forumu için İsviçre’nin Davos kasabasında bulunan ve çok sayıda dünya lideriyle görüşmeler gerçekleştiren Başkan Mesud Barzani, gündeme ilişkin önemli konulara değindi.

 
2016’nın Kürdistan’ın diplomasi ve askeri başarıları açısından zafer yılı olduğunu ve 2017’nin iç krizlerin çözüm yılı olmasını temenni ettiğini belirten Başkan Barzani, “Kürdistan’ın sorunlarını çözmek için sihirli asam yok ama elimden geleni yapacağım. Krizlerin çözümü ile ilgili PDK ve YNK‘nin arayışları olumlu bir adım olabilir ama yeterli olmaz. Tüm siyasi tarafların içinde bulunacağı bir çözüm ancak sonuç alıcı olabilir. Tüm partilere davet gönderdim ve bir araya gelip krizleri çözün dedim. Görüşmeler devam ediyor. Şimdi değil ama partiler bir çözüme varmasalar biz kendi çözüm planımızı devreye sokacağız” dedi.

“Bağdat İle İyi Komşu Olabiliriz, İyi Ortak Değil”

Askeri anlamda Bağdat’la başarılı bir koordinasyon geliştirdiklerine de değinen Başkan Barzani, ancak diğer alanlarda hiçbir ilerleme sağlayamadıklarını söyledi.
Mesud Barzani şöyle sürdürdü:

"Bağımsızlığı Bağdat ile konuştuk ve olumlu bir sonuç buluna kadar diyaloga devam etmek istiyoruz. Bağdat ile bu saatten sonra iyi komşu olabiliriz ama iyi ortak olmayacağımız aşikar.”

"Peşmerge, Maliki’nin Sözüyle Hareket Etmez"

Irak Eski Başbakanı Nuri el Maliki’nin Tahran’da yaptığı "Peşmerge, kontrol ettiği alanlardan 2003 sınırlarına çekilsin" açıklamasına da değinen Barzani, Peşmerge’nin Maliki’nin sözüyle çekilecek bir güç olmadığını ve Kürdistan topraklarından çekilmeyeceğini bir kez daha vurguladı.

Kürdistan’ın bağımsızlığı meselesinde konsensüs sağlanmaması halinde ileriki dönemlerde büyük gelişmelerin olabileceğinin sinyalini veren Başkan Barzani, Musul operasyonu kapsamında Peşmerge’nin kontrolüne aldığı toprakların Bağdat ve ABD ile gerçekleşen anlaşmalar neticesinde gerçekleştirildiğini ve bunun belgeli olduğunu belirtti.

Bağdat ile Musul operasyonu için askeri plan dışında diğer alanlarda çözüm planlarının olması gerektiğini belirten Kürt lider, askeri plan Peşmerge ile Irak ordusunun başarılı koordinasyonu sayesinde çok büyük başarıların elde etiğini söyledi.

“Davos’ta Yararlı Görüşmeler Gerçekleştirildi”

Davos’ta gerçekleştirdiği diplomatik görüşmelerin Kürdistan açısından önemli olduğunu ve gelecek için büyük imkânlar yaratabileceğinin altını çizen Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, görüştükleri her devlet yetkilisinin kendilerine başarı dilediklerini ve Kürdistan’a desteklerinin artarak devam edeceğini söylediklerini belirtti.

Barzani, Kürdistan’daki krizlerin çözümü için iyi işleyen bir ekonomik sisteme ihtiyaç olduğunu ve herkesin bu konuda destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Yeni ABD Başkanı Donald Trump döneminde, ABD’nin Kürdistan’a yönelik desteğinin artma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden Barzani, “Dünya ülkeleri Kürt halkına yardım etmeye hazır” diye konuştu.

“Suriye’de Çözümü ABD Ve Rusya Sağlayabilir”

Suriye’deki gelişmeler ile ilgili olarak, “Suriye’nin geleceğinden çok endişeliyim” ifadesini kullanan Mesud Barzani, Astana görüşmelerine katılım ile ilgili soruya karşılık “Suriye’nin iç işlerine karışamayız. Bu çerçevede Astana’ya katılmamız için bir sebep yok. Ama Suriye için olumlu bir gelecek görmediğimi söyleyebilirim. ABD ve Rusya gibi iki süper güç bile bu sorunu çözemezken, çözümün kolay olduğunu söyleyemeyiz’’ dedi.

Türkiye ile Rusya arasındaki Suriye ile ilgili görüşmelerin içeriğinin de henüz netleşmediğini sözlerine ekleyen Barzani, Türkiye veya başka devletlerin de çözüm sürecine katılabilseler bile Suriye’de nihai çözümün ABD ile Rusya arasında yapılacak anlaşma ile gerçekleşebileceğini söyledi.

IŞİD ile mücadele konusunda, Musul’da yenilmesinin IŞİD’in tamamen biteceği anlamına gelmediğini askeri açıdan yenilen IŞİD’in ideolojik, toplumsal ve ekonomik açıdan da yenilmesi gerektiğini vurguladı. Barzani,“Irak’ın birçok sorunu var. Ama şuan IŞİD’in bertaraf edilmesi birinci gündem maddesi olduğu için diğer sorunların çözümünde ilerlemeler sağlanamıyor” dedi.

“Türkiye’deki Barış Süreci İçin Şartlar Elverişli Değil”

Türkiye’de uzun süreden bu yana rafa kaldırılan çözüm süreci konusuna da değinen Başkan Barzani, "Türkiye’de barış sürecinin tekrar başlaması için şartlar elverişli değil. Bu yüzden sürecin tekrar başlamasının vakti gelmedi. Ama tekrar başlaması için her türlü çabayı gösteriyoruz” diye konuştu.

"Peşmerge Nasıl Kobane’den Çekildiyse PKK De Şengal’den Çekilmeli"

PKK’nin Şengal’deki varlığınına da değinen Barzani, "Peşmerge, Kobane’ye gidip görevini tamamladıktan sonra nasıl geri çekilmişse PKK’nin de Şengal’den çekilmesi gerektiğini, PKK’nin Şengal’de kalıcı olması ve Şengal halkı için sorun oluşturmasının kabul edilemez olduğunu" söyledi. (K24)