Ads[no]

Ads[no]

5 Ocak 2017

Bağımsızlık ilanı sonrası ilk görüşme gerçekleşti!

Tek taraflı bağımsızlık ilan eden Transdinyester'in Cumhurbaşkanı Vadim Krasnoselskiy ile Moldova Devlet Başkanı İgor Dodon, bir araya geldi.


8 yıl aradan sonra Transdinyester'i ziyaret eden ilk Moldova Devlet Başkanı olan Dodon, "Birçok konuda ortak dil geliştirdik. Ancak gerçek çözümler elde etmek için ortak yaklaşım izleme kararı aldık. Yani sadece tek bir tarafın öne sürdüğü konulardan ziyade ortak çıkarları ilgilendiren konuları ele alacağız" açıklamasında bulundu.


Görüşmede karşılıklı serbest dolaşımın sağlanması, resmi belgelerin karşılıklı olarak tanınması gibi konuların ele alındığını söyleyen Moldova Devlet Başkanı İgor Dodon, buna karşılık bölgenin statüsü gibi zaman gerektiren siyasi konuların bu görüşmede ele alınmadığını söyledi.


Moldova Devlet Başkanı Dodon, yakın gelecekte Krasnoselskiy ile yeniden bir araya gelerek somut konuları ele almayı umduğunu söyledi.

Transdinyester, 1990 yılında Moldova'nın Romanya ile birleşme eğilimlerinin artması nedeniyle tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Transdinyester'in bu hamlesi, savaşa neden olmuş ve 1992 yılında ateşkes sağlanarak çatışma dondurulmuştu.


'Transdinyester'in Tarihi'

Transdinyester, Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyettir. Kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bölge, Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır.

Sadece Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya tarafından tanınmaktadır.

Bölgenin yöneticileri Transdinyester’in kendi anayasasını, bayrağını ve ulusal marşını kabul etmişlerdir.
Bağımsızlık ilanı sonrası ilk görüşme gerçekleşti! Reviewed by ZEReditor II on 5.1.17 Rating: 5 Tek taraflı bağımsızlık ilan eden Transdinyester'in Cumhurbaşkanı Vadim Krasnoselskiy ile M...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.