Bağımsızlık ilanı sonrası ilk görüşme gerçekleşti!

Tek taraflı bağımsızlık ilan eden Transdinyester'in Cumhurbaşkanı Vadim Krasnoselskiy ile Moldova Devlet Başkanı İgor Dodon, bir araya geldi.


8 yıl aradan sonra Transdinyester'i ziyaret eden ilk Moldova Devlet Başkanı olan Dodon, "Birçok konuda ortak dil geliştirdik. Ancak gerçek çözümler elde etmek için ortak yaklaşım izleme kararı aldık. Yani sadece tek bir tarafın öne sürdüğü konulardan ziyade ortak çıkarları ilgilendiren konuları ele alacağız" açıklamasında bulundu.


Görüşmede karşılıklı serbest dolaşımın sağlanması, resmi belgelerin karşılıklı olarak tanınması gibi konuların ele alındığını söyleyen Moldova Devlet Başkanı İgor Dodon, buna karşılık bölgenin statüsü gibi zaman gerektiren siyasi konuların bu görüşmede ele alınmadığını söyledi.


Moldova Devlet Başkanı Dodon, yakın gelecekte Krasnoselskiy ile yeniden bir araya gelerek somut konuları ele almayı umduğunu söyledi.

Transdinyester, 1990 yılında Moldova'nın Romanya ile birleşme eğilimlerinin artması nedeniyle tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Transdinyester'in bu hamlesi, savaşa neden olmuş ve 1992 yılında ateşkes sağlanarak çatışma dondurulmuştu.


'Transdinyester'in Tarihi'

Transdinyester, Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyettir. Kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bölge, Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır.

Sadece Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya tarafından tanınmaktadır.

Bölgenin yöneticileri Transdinyester’in kendi anayasasını, bayrağını ve ulusal marşını kabul etmişlerdir.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler