Avrupa Yolunda İki Kürt Sığınmacı Donarak Öldü

Türkiye'den Bulgaristan'a geçen ve buradan Avrupa'ya sığınmak için yola çıkan 2 Kürt sığınmacı yolda donarak öldü.

Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Erbil'den 14 Aralıkta yola çıkan 29 yaşındaki Hardi Gafour ve yine 29 yaşındaki Talat Abdulhamid için Kürdistan Hükümeti harekete geçti.

Donarak ölen sığınmacılar, 4 gün Türkiye'de kaldıktan sonra Bulgaristan'a geçmişlerdi.

Talat'ın kardeşi Samad yaptığı açıklamada "21 Aralık'ta Bulgaristan'a geçtiler, yanlarında su ve yiyecek olmadığı halde 48 saat boyunca karlı havada ilerlediler, bu şeklide donarak yaşamlarını yitirdiler" şeklinde konuştu.

Ölü bedenleri, Bulgaristan'ın Güneydoğusundaki Strandzha dağlık bölgesinde bulundu.

Hardi'nin kardeşinin verdiği bilgilere göre, Kürdistan Bölgesel Hükümeti (KBY), cesetlerin Erbil'e geri dönüşünü kolaylaştırmak için harekete geçti.

Kürdistan göçmen işlerinden sorumlu Nazhat Hüseyin, olay hakkında bilgilendirildiklerini ve iki erkeğin bedenlerini geri göndermek için düzenlemeler yapmaya başladıklarını söyledi.

2014'ten beri yüzlerce Kürt, Avrupa'ya göç etmeye çalışırken öldü; Bunların çoğunluğu Türkiye'nin Ege Denizi'nde boğuldu.

Kürdistan Bölgesi Mülteciler Federasyonu Başkanı Ari Calal, 2015'ten bu yana Irak'tan 150 mülteci Avrupa'ya giderken öldüğünü açıkladı. Bu süre içinde Irak'ı terk eden 220.000 mültecinin 45.000'i Kürdistan Bölgesi'ndendi.

90 göçmenin ​​cesetinin bulunmadı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler